مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب، راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن را با روش های مطالعه تاریخی و اسنادی را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی  با اعلام این خبر هدف اساسی این تحقیق را  بررسی نقش آب به عنوان یکی از حیاتی ترین عناصر طبیعت، در فرهنگ مردم جزیره هنگام عنوان کرد.

او افزود : از آن جا که آب یکی از ارکان مهم زندگی را در این جزیره تشکیل می دهد و اصولا حیات و مماش زندگی مردمان این جزیره از طریق آب و زندگی در کنار دریا تامین می شود، این پژوهش به مطالعه این بخش از زندگی مردم می پردازد.

حسن زاده با اشاره به خشکسالی سال های اخیر،  تهیه آب آشامیدنی را دغدغه اساسی مردم این منطقه دانست و تصریح کرد که در این پژوهش راه های تهیه آب و باورهای مربوط به آن  با روش های مطالعه  تاریخی و اسنادی  مورد بررسی قرار گرفت .

او خاطرنشان کرد : همچنین در پیشبرد اهداف تحقیق پیش رو از مصاحبه حضوری، ضبط صدا ، بررسی خاطرات قدیمی ها ،جاشوها و ناخداها ، عکس ها و اسناد مربوط به سازه های آبی مانند برکه و چاه استفاده شد.

رییس پژوهشکده مردم شناسی یادآور شد : یافته های این تحقیق گواه آن است که به دلیل اهمیت آب و به منظور بهره مندی تمامی افراد از آن، نقشها و روابط اجتماعی و فرهنگی گسترده و دقیقی از طریق ساز و کارهای فرهنگی ایجاد شده اند که اینها خود بخشی از فرهنگ مردم جزیره هنگام را تحت تأثیر قرار داده اند.
ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین و مجری این طرح در ادامه افزود:  این بررسی پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده و از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل مطالعات اسنادی پیرامون جزایر خلیج فارس و به خصوص جزیره هنگام و بررسی زندگی مردم این مناطق بوده است.
 به گفته این پژوهشگر ،در بخش دوم که مطالعه میدانی پ‍ژوهش را شامل می شود، آب و فرهنگ مرتبط با آن در جزیره هنگام مورد بررسی قرار گرفت .

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *