نتايج بررسي DNA باستانی داگرلند (Doggerland)، آمریکا را از اروپا جدا می‌کند

نتايج بررسي DNA باستانی داگرلند (Doggerland)، آمریکا را از اروپا جدا می‌کند

در اين بررسي، دانشمندان دانشکده علوم طبيعي دانشگاه وارویک، DNA باستانی رسوبی (sedaDNA) از رسوبات بخش جنوبي دریای شمال را مورد مطالعه قرار داده‌اند، منطقه‌ای که با سونامی رخ داده در 8150 سال پیش ارتباطی نداشته است.

phys، هزاران سال پیش انگلیس از طریق منطقه‌ای که به نام داگرلند شناخته می‌شود به اروپا پیوسته بود؛ با این حال، یک طوفان دریایی در طول دوره‌ی هولوسن میانی، منطقه وسيعي از انگلیس را از بقیه اروپا جدا کرد که اکنون زيرمجموعه دریای شمال است.

در اين بررسي، دانشمندان دانشکده علوم طبيعي دانشگاه وارویک، DNA باستانی رسوبی (sedaDNA) از رسوبات  بخش جنوبي دریای شمال را مورد مطالعه قرار داده‌اند، منطقه‌ای که با سونامی رخ داده در 8150 سال پیش ارتباطی نداشته است.

برخي از پیشرفت‌های نوآورانه در علم ژنتیک باستاني توسط دانشمندان دانشگاه وارویک با تحلیل DNA  باستانی رسوبات (sedaDNA) حاصل شد. یکی از این موارد مفهوم توده زیست‌زایی (biogenomic mass) بوده که به چگونگی تغییر زیست توده براساس وقایع اشاره مي‌كند، كه براي اولين بار DNA باستانی رسوبات مشتق از توده چوبی درختان حاصل از سونامی را مورد تجزيه و تحليل قرار داده است.

نتايج بررسي DNA باستانی داگرلند (Doggerland)، آمریکا را از اروپا جدا می‌کند

شكل 1: نقشه‌ای از انگلستان، منطقه مورد مطالعه ستاره‌دار است.

در همين راستا روش‌های جدیدی برای تأیید صحت sedaDNA توسعه یافت، چراکه روش‌های فعلی احراز هویت برای sedaDNA که هزاران سال در زیر دریا آسیب دیده پاسخگو نبود، و اطلاعات کمی درمورد هرگونه منحصر به فرد وجود داشت. بنابراین محققان با استفاده از روش جدید ارزیابی متاگانومی روش جدیدی را ارائه داده‌اند که به موجب آن آسیب مشخصه‌ای که در انتهای مولکول‌های DNA باستانی یافت می‌شود به جای یک مورد بررسي، در همه گونه‌ها  به صورت مجموعه‌ايي تجزیه و تحلیل می‌گردد.

نتايج بررسي DNA باستانی داگرلند (Doggerland)، آمریکا را از اروپا جدا می‌کند

شكل2- رسوب sedaDNA مورد مطالعه

بخش مهمی از آناليز sedaDNA برای تعیین اين موضوع است كه آيا رسوبات درجا تشكيل شده يا یا با گذشت زمان حرکت کرده‌اند. اين امر موجب ابداع روش آماري جديدي شد كه طي آن با بررسي يكپارچگي چين حاصل از رسوبات و ارزيابي حركت عمودي مولكول‌هاي زيستي در ستون اصلي sedaDNA، نحوه حركت مشخص گرديد و آشكارشد كه رسوبات حاصل به صورت درجا (in situ) شكل گرفته‌اند و لذا حركتي در كار نبوده است.

بحث چالش برانگيز ديگر، چگونگي شناسايي DNA باستاني ارگانيسم‌هاي مختلف بود چراكه اغلب نمونه كنترلي براي مقايسه وجود ندارد. در نوآوری چهارم، محققان با اصلاح الگوريتم‌ها و تعریف  مناطق  «فضای فیلوژنتیک تاریک» كه در واقع مكاني است كه ارگانیسم‌ها از آن منشا يافته‌اند، این موضوع را حل کردند.

پروفسور رابین آلابی از دانشکده علوم طبيعي دانشگاه وارویک می‌گوید: «این مطالعه یک نقطه عطف جالب برای مطالعات DNA باستانی رسوبات است که برخي از روش‌های دستیابی به موفقیت را برای بازسازی یک فاجعه زیست محیطی 8.150 ساله قدیمی در سرزمین‌هایی که قبل از دفن شدن در درياي شمال وجود داشته است، نشان می‌دهد.

پروفسور وینس گافنی از دانشکده علوم باستان‌شناسی و پزشکی قانونی از دانشگاه برادفورد گفته است: «کاوش در داگرلند، سرزمين گمشده در زیر دریای شمال، از آخرین چالش‌های باستان‌شناسی بزرگ در اروپا است. این امر نشان می‌دهد که یک تیم میان رشته‌ای متشكل از باستان‌شناسان و دانشمندان می‌توانند با علم بررسي sedaDNA اسرار سرزمين مدفون شده را باز زنده‌سازی کرده و حتی رازهایی از یکی بلایای طبیعی بزرگ ماقبل تاریخ، یعنی سونامی استروگا (Storegga tsunami)  را براساس كشفيات باستان‌شناسي بر ملا سازند.

«وقایع منتهی به سونامی استروگا شباهت‌های زیادی با رویدادهای امروز دارد. آب و هوا در حال تغییر است و این امر بر بسیاری از جنبه‌های جامعه، به ویژه در مناطق ساحلی تأثیر می گذارد.»

[1] – منطقه‌ای است که هم‌اکنون در بخش جنوبی دریای شمال در زیر آب دریا قرار گرفته اما در قدیم بیرون از آب بود و بریتانیا را به بقیه قاره اروپا متصل می‌کرد. داگرلند به خاطر بالا رفتن سطح آب دریاها در حدود ۶۵۰۰ تا ۶۲۰۰ پیش از میلاد به زیر آب رفت.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *