جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان

جزییات کشف دومین اسکلت بانو و اسب اشکانی در تپه اشرف اصفهان

در ادامه کاوش‌های تپه اشرف اصفهان باستان‌شناسان به بقایایی از یک اسب و اسکلت یک بانوی دیگر دوره اشکانی دست یافتند. گفته می‌شود تدفین‌های یافت شده از طبقه متوسط دوره اشکانی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها بازهم تپه اشرف اصفهان با کشفیات جدیدی که در آن انجام شد، خبرساز شده است. در ادامه هفتمین فصل کاوش‌های تپه اشرف و در ادامه کشف شواهدی از معماری قبور، اسکلت بانوی اشکانی، اسکلت اسب ۴ ساله و اشیای باستانی، باستان‌شناسان به اسکلت یک دختر نوجوان و البته بقایایی از ستون فقرات یک اسب دیگر دسترسی پیدا کردند.

علیرضا جعفری زند (سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان) دراین خصوص   گفت: در ادامه این فصل از کاوش، موفق شدیم اسکلت دومین بانوی اشکانی را پیدا کنیم که البته این اسکلت متعلق به دختری نوجوان است که حدود ۱۳ تا ۱۴ سال سن داشت. این اسکلت نیز همانند اسکلت بانوی اشکانی که چندی پیش پیدا شده بود، بر اساس آیین مهر که در دوران اشکانی مرسوم بود، دفن شده است.

انتقال بانوی اشکانی پیدا شده در پیاده‌رو به موزه

او ادامه داد: اسکلت دوم، در حدود ۱۰ متری اسکلت اول پیدا شد. سر اسکلت دختر نوجوان به سمت شمال و پاها به سمت جنوب است. قد اسلکت در حدود ۱۴۶ سانتی متر است. این اسکلت به صورت طاق باز دفن شده و صورت آن به سمت آسمان است. بر اساس اطلاعات ما، در آیین مهرپرستی، اینگونه مرسوم بود که شخص در هر ساعتی از طول شبانه روز فوت می‌کرد یا او را دفن می‌کردند، صورتش را بر اساس وضعیت خورشید در آسمان قرار می‌دادند. بر این اساس می‌توان گفت این نوجوان یا در حدود ظهر فوت کرده یا زمان دفن او هنگام ظهر بوده است.

جعفری زند تصریح کرد: پایین پای این اسکلات نیز سکویی قرار دارد که یک کوزه بزرگ وارونه شکسته در کنار آن قرار داشت. البته به نظر می‌رسد که این قبر در سال‌های دور باز شده و در معرض آسیب قرار گرفته است. بر روی این سکو بخشی از ستون فقرات یک اسب نیز بدست آمد اما از آنجایی که به مابقی این آثار در زیر خیابان قرار دارد، امکان ادامه کاوش را نداریم. از این رو درخصوص یافته‌های موجود نمی‌توانیم به صراحت صحبت کنیم چه بسا این اسب به قبر دیگری ارتباط داشته باشد که در نزدیکی قبر دختر اشکانی باشد و ما اکنون به آن دسترسی نداریم. 

او در ادامه به معماری سنگ چینی اشاره کرد که در بخش بین دو اسکلت بدست آمده، کشف شده و گفت: اسکلت جدیدی که پیدا کردیم، اطراف آن کاملا سنگ چین شده و کاملا برای گذاشتن جسد طراحی شده است. درواقع این دختر در خاک و در میان سنگ چین‌ها دفن شده است. 

سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان از کشف بقایایی از یک گوشواره برنزی در کنار اسکلت دختر نوجوان خبر داد و یادآور شد: بخشی از این اسکلت به دلیل رطوبت زیاد آسیب دیده. ممکن است لنگه دیگر گوشواره در زیر سر اسکلت باشد اما هنوز این اسکلت را برنداشته‌ایم تا زیر آن مشخص شود.

جعفری زند خاطرنشان کرد: از آنجایی که در دوره اشکانیان مرسوم نبود که تدفین‌ها با اشیای گرانبها انجام شود از این رو در این قبور نیز اشیای باستانی متعدد یافت نشده است. ضمن آنکه به لحاظ نظام طبقاتی می‌توان گفت دو اسکلت یافت شده از جمله مردمان طبقه متوسط دوره اشکانیان بودند.

او با اشاره به آنکه ادامه کاوش در تپه اشرف منوط به تامین بودجه و البته دریافت مجوزهای لازم برای کاوش در بخش زیرین خیابان مشتاق اصفهان است، گفت: از آنجایی که با کشفیات امسال به این نتیجه رسیدیم که با یک گورستان دوره اشکانی روبه رو هستیم نیاز است تا مسئولان همکاری‌های لازم برای ارائه مجوزها را داشته باشند. هنوز مجوزی دراین خصوص کشف نشده و در حال پیگیری هستیم. اکنون اطلاعات ما مختصر است چراکه در محیطی بسیار کوچک کاوش انجام داده‌ایم. 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *