فناوری اولیه‌ی پارینه سنگی جدید در حدود ٤١ هزار سال قبل به شمال چین رسیده است.

فناوری اولیه‌ی پارینه سنگی جدید در حدود ٤١ هزار سال قبل به شمال چین رسیده است

شیدونگو(Shuidonggou) یک سایت باستان‌شناسی در شمال چین است که جنوبی‌ترین نمونه از فن‌آوری اولیه پارینه‌ سنگی جدید در آسیای شمالی را ارائه می‌دهد.

Heritagedaily براساس مطالعه‌ای که در مجله PLOS ONE توسط فی پنگ (Fei Peng) از دانشگاه مینزو (Minzu) چین در پکن و همکارانش انجام شده است، موجی از فناوری جدید در پارینه سنگی جدید در حدود ٤١٫٠٠٠ سال پیش به شمال چین رسیده بود.

حدود ٤٠٫٠٠٠ سال پیش ، قاره آسیا شاهد گسترش اشکال جدید فناوری در ارتباط با مرحله‌ی آغازین پارینه سنگی جدید بود. تغییرات فناوری جدید تیغه‌سازی همراه با مواد نمادین مانند مهره و آویز بوده است که می‌تواند نشانه‌ی گسترش انسان‌ها، احتمالاً گونه‌ هموساپینس، در سراسر قاره باشد. اما در مطالعات پیشین تعیین زمان دقیق و مسیر این پراکندگی امری دشوار بوده است.

فناوری اولیه‌ی پارینه سنگی جدید در حدود ٤١ هزار سال قبل به شمال چین رسیده است.

شیدونگو(Shuidonggou) یک سایت باستان‌شناسی در شمال چین است که جنوبی‌ترین نمونه از فن‌آوری اولیه پارینه‌ سنگی جدید در آسیای شمالی را ارائه می‌دهد. در این مطالعه، پنگ و همکارانش ١۸ نمونه تاریخ‌گذاری رادیو کربن را بر روی دانه‌های زغال و مهره هایی از جنس پوسته تخم شترمرغ از چندین لایه‌ی گاهنگاری از منطقه‌ی ٢ شیدونگو ارائه می‌دهند. نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که این موج جدید فن‌آوری در حدود ٤۳٫٠٠٠ تا ۳۹٫٠٠٠ سال پیش، کمی پس از زمانی که به بیشتر محوطه‌های شمالی رسیده، به این منطقه رسیده است.

این نتایج فرضیه‌های قبلی که گسترش این فناوری اولیه پارینه سنگی جدید حدود ٤۷٫٠٠٠ سال پیش از منطقه آلتای روسیه، پیش از گسترش به سمت شرق و جنوب در سراسر آسیا سرچشمه گرفته است را تأیید می‌کنند.  در حالیکه موارد تاریخ‌گذاری بیشتری برای مشخص کردن زمان دقیق این وقایع نیاز است، این مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که نشان می‌دهد حتی در منطقه‌ای با شرایط نامساعد برای حفظ مواد  قابل تاریخ‌گذاری، انتخاب دقیق و استفاده مناسب از نمونه‌ها می‌تواند نتایج قابل اعتمادی از چندین منبع که یکدیگر را تأیید کنند به دست آورد.

نویسندگان می افزایند: «ما تجزیه و تحلیل سیستماتیک و رادیوکربن را بر روی نمونه های ذغال و تخم شترمرغ که از کاوش های ٢٠١۶-٢٠١٤ در کل منطقه ٢ شیدونگو به دست آمده بود را انجام دادیم. بر اساس مدل سازی سن بیزی (Bayesian age modeling) ، دو مرحله که مراحل اولیه آن ۳۵-٤۳ هزار سال قبل (کالیبره شده) و مرحله بعدی ٢۸-۳۵ هزار سال قبل (کالیبره شده) است تقسیم شدند. این نتیجه این تفسیر را که فن آوری تیغه‌سازی در این منطقه حداقل ٤١ هزار سال قبل در این منطقه ظاهر شده است را پشتیبانی می کند.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *