مصالح کویری در شکل‌گیری تمدن مصر باستان نقش داشتند

مصالح کویری در شکل‌گیری تمدن مصر باستان نقش داشتند

باستان شناسان اظهار کردند که انتقال مصالح طبیعی خام، از صحرای لیبی در غرب و بخشی هم از صحرای عربی در شرق، در به وجود آمدن تمدن مصر باستان نقش داشتند.

HeritageDaily، محققان از موزه باستان شناسی در پوزنان (Archaeological Museum in Poznań) مطالعه‌ای را بر روی انواع کتیبه‌ها، نقاشی‌ها و علایم کنده‌کاری شده بر سنگ‌های بیابانی، متعلق به بازه زمانی بیشتر از هزار سال در واحه داخله (Dakhla Oasis) و اطراف آن، انجام داده‌اند.

کتیبه‌ها بیانگر آن هستند که بیش از ۵٠٠٠ سال پیش، قبل از حکمرانی فراعنه و حتی در زمان فراعنه به منظور ساخت بناها و مقابر عظیم برپا شده توسط مصریان باستان، کاروان‌هایی برای جستجو و انتقال مصالح خام به بیابان ‌های پهناور اعزام می‌شدند.

یکی از سایت‌های مورد بررسی تپه‌ای در جنوب غربی واحه داخله است که در آن کتیبه‌های متعددی وجود دارند که حاکی از فرستادن کاروان‌هایی تحت امر فرمانروایانی چون خوفو (فرعونی که دستور ساخت هرم بزرگ جیزه را داد) است تا به مصالح خامی به نام مفات (mephat)  دست یابند. دکتر پاول پولکوفسکی (Paweł Polkowski) از موزه باستان‌شناسی پوزنان می‌افزاید: «ما احتمال می‌دهیم که منظور از آن، مصالح شیل (shale) است که در منطقه فراوان بوده است ، اکسید آهن زیادی دارد و احتمالا از پودر آن به عنوان رنگ قرمز و برای تزیین مقابر استفاده می‌شده است.»

مصالح کویری در شکل‌گیری تمدن مصر باستان نقش داشتند، محققان از موزه باستان شناسی در پوزنان

فراعنه، ساکنین واحه‌های بزرگتر صحرای غربی را – داخله و خارجه (Kharga) در طول پادشاهی کهن مصر (در زمان ساخته شدن اهرام)، و همچنین مناطقی را که دارای منابع اولیه‌ کمیاب مثل شیشه و مس صحرای لیبی بودند، تحت امر خود در می‌آوردند.

در دهه‌های اخیر، باستان‌شناسان قسمت‌های زیادی را در صحرای لیبی کشف کرده‌اند که از آنها به عنوان ایستگاه‌های توقف یاد می‌شود. این مجموعه از ایستگاه‌های توقف کوتاه (حدودا هر ۳٠کیلومتر) و ایستگاه‌های توقف بلند (حدودا هر ۹٠کیلومتر) با جایگاه‌هایی برای تامین آب برای مسافران و غذا برای حیوانات درست شده بود. این ایستگاه‌ها هزاران سال پیش مورد استفاده بودند و باعث برقراری ارتباط بین داخله و کوه العوینات  (Jebel Uweinat) می‌شدند.

دکتر پاول پولکوفسکی از موزه باستان شناسی پوزنان اظهار داشت:«مس برای درست کردن ابزارهایی استفاده می‌شده که در آماده سازی بلوک‌های سنگی مورد نیاز بوده که در نهایت در ساخت مقابر و اهرام به کار می‌رفتند. مس مورد‌ نیاز ازشبه جزیره سینا (Sinai Peninsula) و یا دورتر از آن از منطقه نوبه (Nubia) در جنوب مصر به دست می‌آمد. اگر بخاطر این مصالح نبود، این تمدن احتمالا بسیار متفاوت از آنچه که هست می‌بود.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *