مفقودی آلبوم عکس همسران ناصرالدین شاه و جابه‌جایی مخزن موزه ملی

مفقودی آلبوم عکس همسران ناصرالدین شاه و جابه‌جایی مخزن موزه ملی

مفقودی آلبوم عکس‌های همسران ناصرالدین شاه در کاخ ‌موزه گلستان طی روزهای گذشته خبرساز شد؛ هرچند هنوز اخبار تکمیلی از چند و چون مفقودی این آلبوم به بیرون درز نکرده، مسوولان مجموعه یادشده می‌گویند فعلا داریم می‌گردیم و گم‌شدن قطعی را تایید نمی‌کنند.

آغاز به کار گروه بررسی مفقودی آلبوم عکس کاخ گلستان

ایرنا ، این  هفته میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخبار متعددی داشت. خبر دیدار سید حسن خمینی با مسوولان میراث فرهنگی سرو صدای زیادی کرد؛ از فحوای این خبر برآمد که مخزن اصلی موزه ملی به شهر آفتاب منتقل می‌شود،  اما مسوولان میراث فرهنگی گفتند اصلا از این خبرها نیست و تنها وزارت‌خانه، پیشنهادی را به تولیت آستان مقدس امام خمینی (ره) داده؛ زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) می‌تواند به مخزن امن موزه‌های کشور تبدیل شود و در صورت بحرانی اشیای تاریخی به آنجا منتقل شود. اخبار موزه‌ای تنها به این ختم نشد مسوولان کاخ ‌موزه گلستان خبر دادند خبری از یک آلبوم تاریخی موزه نیست؛ اما مفقود نشده است.

اعلام نظر قطعی درباره مفقودشدن آلبوم ناصری بعد از انبارگردانی

آفرین امامی  مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: نظر قطعی درباره مفقود شدن آلبوم ناصری بعد از پایان انبارگردانی رسمی اعلام می‌شود، اما با بررسی تیم یگان حفاظت میراث‌فرهنگی نشانه‌ای مبنی بر سرقت آلبوم وجود ندارد.

امامی در واکنش به برخی اخبار  مبنی بر سرقت یا مفقودشدن یکی از آلبوم‌های ناصری مجموعه کاخ گلستان گفت: اواخر اسفند سال ۹۸ امین‌اموال آلبوم‌خانه کاخ گلستان در آخرین انبارگردانی خود متوجه شد یک آلبوم ناصری حاوی ۱۰۰ قطعه عکس کوچک در قفسه نیست، این موضوع را به من اعلام کرد.  بلافاصله برای پیشگیری از موضوعات سوء بعدی، اقدامات حقوقی انجام شد. با واحدهای ذی‌صلاح وزارتخانه، پلیس اینترپل و قوه قضائیه نیز در این زمینه مکاتباتی انجام دادیم حتی مشخصات و تصاویر اثر نیز برای پلیس اینترپل ارسال شد.

این آلبوم در مخزن آلبوم‌خانه کاخ گلستان نگهداری می‌شد و تاکنون برای نمایش در هیچ نمایشگاهی، از این مخزن خارج نشده است. با بررسی یگان حفاظت میراث‌فرهنگی مشخص شد هیچ‌ نشانه‌ای مبنی بر سرقت اثر وجود ندارد.

او گفت: برای بررسی موضوع، کمیته‌ای متشکل از اداره‌کل موزه‌ها، نماینده مدیریت کاخ گلستان، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و نماینده ذی‌حسابی و اداره‌کل امور مالی وزارتخانه به‌منظور انبارگردانی رسمی تشکیل شد. این انبارگردانی آغاز شده و با توجه به اینکه حجم آثار زیاد است انجام این کار زمان‌بر است و ما نمی‌توانیم درباره مفقود شدن اثر تا پایان انجام آن نظر قطعی اعلام کنیم.

مخزن موزه ملی جابه‌جا نمی‌شود

«محمدرضا کارگر» دبیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث ‌فرهنگی در رد برخی اخبار در فضای مجازی در مورد جابه‌جایی مخزن موزه ملی گفت: این مخزن جابه‌جا نمی‌شود؛ بلکه با اجرای استانداردها، زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) می‌تواند به مخزن امن موزه‌های کشور تبدیل شود.

کارگر، درباره برخی اخبار مبنی بر جابجایی مخزن موزه ملی که در فضای مجازی منتشر شده، گفت: مخزن موزه ملی امکان جابه‌جایی ندارد و قرار نیست آثار این موزه به جایی منتقل شود. مخازن همه موزه‌ها در کنار موزه اصلی قرار دارد و نمی‌تواند آثار موزه را به جایی دیگر منتقل کرد.

وی افزود: تنها پیشنهادی از سوی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تولیت مرقد امام خمینی (ره) در شهر آفتاب مبنی بر در اختیار قرار دادن فضای ۲۵هزار متری شده که هنوز در فرایند امکان‌سنجی  قرار دارد ولی قطعا این فضا برای مخزن موزه ملی نیست.

کارگر با بیان این که هنوز این پیشنهاد از سوی تولیت آستان مقدس امام خمینی (ره) پذیرفته نشده، گفت: در همه جای دنیا علاوه بر مخازن اصلی موزه‌ها، مخازن امن دیگری در مواقع اضطراری مانند جنگ، سیل، زلزله برای انتقال آثار و حفاظت از آن‌ها در نظر می‌گیرند. یکی از مکان‌هایی که می‌توان به عنوان مخزن امن در شرایط اضطراری به دلیل ساختار ساختمانی استانداردی که دارد از آن استفاده کرد، فضایی بالغ بر ۲۵ هزار متر مربعی است که در شهر آفتاب قرار دارد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی کشور تصریح کرد: اختصاص این مکان به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ایجاد مخزن امن از سوی اداره کل موزه‌ها به تولیت مرقد امام خمینی (ره) پیشنهاد داده شده است تا بخشی از فضای شهرآفتاب برای انجام کارهای فرهنگی در نظر گرفته شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *