نابودی میراث تاریخی سودان در سودای طلا

نابودی میراث تاریخی سودان در سودای طلا

شکارچیان گنج در سودای طلا با دستگاه‌های غول‌پیکر حفاری، محوطه باستانی «جبل مراغه» در سودان را به طور کامل تخریب کردند.

نابودی میراث تاریخی سودان در سودای طلا

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تیمی از باستان‌شناسان که ماه گذشته در دل صحرای سودان به جبل مراغه رسیدند اول فکر کردند راهشان را گم کرده‌اند چون این محوطه به طور کامل ناپدید شده بود. اما  اشتباهی رخ نداده بود و جویندگان طلا با دستگاه‌های غول‌پیکر حفاری تقریبا هر اثری از این محوطه دوهزارساله را از بین برده بودند.

ایرنا، حبیب ادریس احمد باستان‌شناسی که در سال ۱۹۹۹ در این منطقه تاریخی کاوش کرده بود، می‌گوید: شکارچیان گنج از حفاری این محوطه تنها یک هدف داشتند و آن هم رسیدن به طلا بود. آنها دست به کاری احمقانه زدند و برای صرفه جویی در زمان از دستگاه‌های سنگین برای این کار استفاده کردند.  

این تیم باستان‌شناسی در صحرای سوزان بایودا واقع در ۲۷۰ کیلومتری شمال شهر خارطوم، دو دستگاه حفاری مکانیکی و پنج نیروی درحال کار پیدا کردند. این گروه گودال بزرگی به عمق ۱۷ متر و طول ۲۰ متر حفر کرده بود. رد لاستیک روی شن‌های صحرا دیده می‌شد؛ این رد در بعضی جاها عمیق‌تر بود و در اثر تردد کامیون‌هایی ایجاد شده بود که دستگاه های حفاری را به محل منتقل کرده بودند.

این محوطه که قدمت آن به دوره تمدن مرویتیک، بین ۳۵۰ سال قبل از میلاد و ۳۵۰ سال پس از میلاد، برمی‌گشت کوچ‌گاهی کوچک یا یک ایست بازرسی بوده است. اما از زمانی که سروکله جویندگان طلا پیدا شد از این مکان تاریخی چیزی باقی نمانده است.

حاتم نور سرپرست موزه‌های سودان می‌گوید: جویندگان طلا این محوطه را به طور کامل حفر کرده‌اند. از آنجا که زمین این منطقه شامل رگه‌هایی از ماسه سنگ و سنگ پیریت است و سنگ پیریت ظاهری شبیه به طلا و سنگ طلا دارد، طلایاب‌هاشان زنگ می‌زد و فکر می‌کردند در این منطقه طلا وجود دارد. محمود طیب استاد باستان‌شناسی دانشگاه ورشو و کارشناس سابق اداره عتیقه‌جات سودان معتقد بود این افراد باید براساس قانون زندانی شده و ماشین‌آلاتشان توقیف شود. 

این جویندگان طلا به پاسگاه پلیس منتقل اما ظرف چند ساعت بدون هیچ اتهامی آزاد شدند و دستگاهایشان نیز به آنها برگردانده شد. باستان‌شناسان سودانی هشدار دادند این مورد تنها بخشی از غارت سازمان یافته محوطه های باستانی در این کشور است.

سودان پس از آفریقای جنوبی و غنا، سومین تولیدکننده بزرگ طلا در آفریقاست. حفاری تجاری سال گذشته یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار برای دولت این کشور درآمد داشت.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *