پس از ابهام در سرنوشت آلبوم ناصری کاخ گلستان و سلسله اتفاقات ناخوشایند برای آثار تاریخی؛

پس از ابهام در سرنوشت آلبوم ناصری کاخ گلستان و سلسله اتفاقات ناخوشایند برای آثار تاریخی

علی بختیار خواستار ورود قوه قضائيه برای نجات میراث‌فرهنگی کشور شد

به گزارش میراث خبر، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با گلایه شدید از وضعیت ناگوار نگهداری آثار تاریخی و سکوت و بی‌اعتنایی مسئولان مربوطه، خواستار ورود دستگاه قضایی برای نجات وضعیت اسف‌بار میراث‌فرهنگی کشور شد.

علی بختیار وزارتخانه میراث‌فرهنگی و گردشگری و همچنین شورای عالی میراث‌فرهنگی را مسبب اصلی هر اتفاقی برای آثار تاریخی کشور می‌داند و اعتقاد دارد: کوتاهی و مسئولیت نشناسی مدیران این دو نهاد و سایر دستگاه‌های مرتبط سبب‌ساز غارت و نابودی میراث‌فرهنگی کشور شده‌است و با توجه به ورود آیت‌الله رئيسی به موضوعات كلان فساد، ضرورت ورود و برخورد دستگاه قضایی برای جلوگيری از غارت اموال عمومی احساس می‌شود.

 

عضو سابق فراکسیون گردشگری مجلس گفت: بارها با وزارتخانه و سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری نامه‌نگاری کردیم تا لیست به روز گنجینه موزه‌های مهم مانند موزه ایران باستان را اعلام کنند ولی پاسخی دریافت نکردیم. چندین بار در جلسه‌های حضوری از وضعیت ناگوار نگهداری آثار تاریخی گلایه کردیم. سوال از وزیر را در دستور کار مجلس قرار دادیم ولی هر بار به بهانه‌ای از پاسخ طفره رفتند تا اینکه امروز شاهد انواع و اقسام اتفاقات ناخوشایند برای میراث‌فرهنگی و معنوی کشورمان هستیم.

رییس فراکسیون پاسخگوی مجلس دهم اظهار کرد: در حالیکه با کمک و همفکری چند تن از فعالان و خبرنگاران حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری در تلاش هستیم تا با آموزش و فرهنگ‌سازی مانع حفاری‌های غیر مجاز شویم، خبر تلخ دیگری از گم شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان شنیدیم تا بیش از پیش بر آلاممان افزوده شود و بیشتر متوجه کم‌کاری و بی‌مسئولیتی دست‌اندرکاران امر شویم.

علی بختیار در پایان خواستار ورود نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی برای سر و سامان دادن به وضعیت اسف‌بار نگهداری آثار تاریخی کشور شد و گفت: با این حجم از تخریب و غارت میراث‌فرهنگی، حفاری‌های غیرمجاز و گم شدن اشیای تاریخی در موزه‌ها باید اعلان وضعیت خطر و اضطرار برای نجات فرهنگ و تمدن کشور بکنیم.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *