چهره‌ی خدا؟

چهره‌ی خدا؟

دکتر کریم علیزاده

برگرفته از کانال تلگرام جامعه باستان‌شناسی

societyforiranianarchaeology

یکی از باستان‌شناسان اسرائیلی به نام یوسف گارفینکل (Yosef Garfinkel) که استاد دانشگاه عبرانی نیز هست، مدعی است که پیکرک گلی که از کاوش‌های محوطه‌ی خیربت قیافا (Khirbet Qeiyafa) کشف کرده نمایشگر چهره‌ی خدای عبرانی، یهوه، است. قدمت این پیکرک و پیکرک‌های مشابه به سده‌های نهم و دهم پیش از میلاد می‌رسد. چنین پیکرک‌های گلی با چهره‌ی انسانِ مذکر در آن مقطع زمانی بسیار اندک و در واقع نادر هستند. این پیکرک نه از یک بنای مسکونی معمولی، بلکه از یک بنای کاخ مانند کشف شده، روی سر آن تخت است و نمونه‌های اندک و مشابهی که وجود دارد نشان می‌دهند که همه روی یک اسب سوار می‌شده‌اند.
محل کشف این پیکرک و نمونه‌های مشابه اندکی که وجود دارد، قدمت و تاریخ آنها، توصیفاتی که از خدای یهوه در کتب مقدس آمده – بویژه کتاب حبقوق – یوسف گارفینکل را به این باور رسانده که این پیکرک‌های نادر نمایشگر خدای یهوه بوده‌اند. یهوه خدای عبرانی‌ها و قوم یهود است و طبق کتب عهد عتیق و چنانکه در یکی از ده فرمان آمده، ترسیم چهره‌اش قدغن بوده است.
بحث‌ها و استدلال‌های یوسف گارفینکل با واکنش‌های شدیدی روبرو شده و بسیاری از باستان‌شناسان اسرائیلی نتیجه‌گیری‌های وی را قبول ندارند. ابتدا مقاله‌ی یوسف گارفینکل برای انتشار پذیرفته نمی‌شود ولی سپس با تجدید نظر در شماره‌ی تازه‌ی نشریه‌ی اینترنتی Biblical Archaeology Review منتشر شده است که از لینک زیر می‌توانید ببینید و بخوانید.

https://www.baslibrary.org/biblical-archaeology-review/46/4/2

چهره‌ی خدا؟ اخیرا سه سردیس مرد در محدوده پادشاهی یهودا کشف شده است؛ دو مورد از سردیس‌ها از بازار خرید و فروش عتیقه وارد موزه موشه دایان شده
چهره‌ی خدا؟ اخیرا سه سردیس مرد در محدوده پادشاهی یهودا کشف شده است؛ دو مورد از سردیس‌ها از بازار خرید و فروش عتیقه وارد موزه موشه دایان شده
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *