۲۰۳ حفار غیرمجاز میراث‌فرهنگی در استان کرمانشاه دستگیر شدند

۲۰۳ حفار غیرمجاز میراث‌فرهنگی در استان کرمانشاه دستگیر شدند

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: ۲۰۳ حفار غیرمجاز میراث‌فرهنگی طی سال گذشته در استان کرمانشاه دستگیر شدند.

امید قادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه حفاری‌های غیرمجاز در محوطه آثار باستانی از دغدغه‌های جدی ما است اظهار داشت: هفته گذشته نیز چند نفر به همین دلیل جان خود را از دست دادند و این موضوع در واقع یک سوداگری است و جرم تلقی می‌شود.

۲۰۳ حفار غیرمجاز میراث‌فرهنگی در استان کرمانشاه دستگیر شدند

وی با بیان اینکه سال گذشته 203 نفر در این راستا دستگیر شدند عنوان کرد: این آثار میراث ما هستند و کار آن‌ها تجاوز به حقوق عامه است و دادستانی کل کشور نیز نامه مهمی به دادستان‌های کل کشور ابلاغ کردند و به جد پیگیر حفاری‌های غیرمجاز هستند.

قادری با اشاره به اینکه ایران هر سال برای ثبت جهانی یک اثر سهمیه دارد و پرونده اورامانات سال گذشته ارسال شده است گفت: بعد از ثبت جهانی اورامانات به طور رسمی، برنامه‌ای برای ثبت محور ساسانی استان که بناهای متعددی از جمله طاقبستان شامل آن خواهد شد در دستور کار داریم.

 وی با بیان اینکه این محور از قصرشیرین و امارت چهارقاپی آغاز می‌شود و در خاک عراق ادامه دارد افزود: بناهایی که در این مسیر قرار دارند به هم مرتبط هستند و با این پرونده به‌صورت کلی ثبت می‌شوند.

قادری با اشاره به اینکه بوم‌گردی در استان کرمانشاه طی سال گذشته 220 درصد افزایش یافته است گفت: تا قبل از سال 98 پنج بوم‌گردی در استان وجود داشت اما اکنون به 42 مورد رسیده و تا پایان برنامه 2020 به 100 مورد خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از تشدید نظارت‌ها بر واحد‌های بوم‌گردی خبرداد و افزود: برخی از این واحدها ممکن است به‌صورت غیرمجاز فعالیت کنند که در حال ساماندهی آن‌ها هستیم.

قادری با بیان اینکه تعرفه بازدید از اماکن تاریخی برای ایرانیان 5000 تومان و برای افراد خارجی 50 هزار تومان است گفت: چنانچه افرادی به‌صورت گروهی بازدید کنند تخفیف دریافت می‌کنند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *