اشیاء مصری و دیگر آثار به سبک مصری دوران هخامنشی در موزه‌ی ملی ایران و دیگر موزه‌های کشور

اشیاء مصری و دیگر آثار به سبک مصری دوران هخامنشی در موزه‌ی ملی ایران و دیگر موزه‌های کشور

نویسنده:

سپیده قاهری

انتشارات:

Peeters

تاریخ انتشار:

2020

تعداد صفحات:

288

شابک:

978-90-429-4288-2

زبان نگارش:

فارسی

درباره کتاب:

مصر دوران سائیت با بهره‌مندی از شکوفایی چشم‌گیر اقتصادی و سیاسی، بدون شک از بزرگترین قدرت‌های حاشیه دریای مدیترانه در سده‌های هفتم و ششم پ.م. به شمار می‌رفته و با چنین جایگاهی نقش بسزایی را در ترکیب ساختار چند قومی امپراطوری هخامنشی داشته است. گذشته از منابع نوشتاری کهن، درک درست اثر سنت‌های مصر بر هنر هخامنشی نیازمند بررسی موشکافانه‌ی داده‌های باستان‌شناسی است که گواه بر فعالیت و اسکان اقلیت‌های مصری در مرکز امپراطوری هخامنشی هستند. در همین راستا، اشیاء مهمی از کاوش‌های پیشین در مهم‌ترین مراکز هخامنشی (در سرزمین پارس و عیلام) به دست آمده است که تا به امروز کمتر شناخته شده‌اند و حتی در برخی موارد ناشناخته مانده‌اند. آثار مصری و سبک مصری کشف شده در این محوطه‌ها اکثرا متعلق به بافت شاهی هستند و نمایانگر تاثیر الگوهای مصری در شکل‌گیری بخشی از فرهنگ درباری هخامنشی هستند و نیز این مجموعه آقار گواه بر حضور و مشارکت گروهای مختلف هنرمندان و کارگزاران مصری در فعالیت‌های وابسته به دربار پارسی و در توسعه اقامتگاه‌های شاهان هخامنشی در ایران است.

کتاب حاضر، برای اولین بار، نخستین گروه از این اکتشافات را در کنار هم گردآورده است: گروه متعلق به موزه‌های ایران. این کتاب مرجع مهمی برای پژوهش‌های آتی در مورد مجموعه‌های مشابه در موزه‌های خارج از ایران و نیز دیگر مطالعات در زمینه‌ی روابط مصر و ایران در زمان امپراطوری هخامنشی به شمار می‌رود.

نخستین بخش این کتاب اختصاص دارد به معرفی محوطه‌های باستانی که خاستگاه اشیاء مورد مطالعه هستند، و همچنین تاریخچه‌ی کاوش‌ها در هر محوطه. بخش دوم کتاب به داده‌های نوشتاری کهن در زمینه‌ی حضور مصریان در ایران دوران هخامنشی پرداخته است. در بخش سوم مهم‌ترین موزه‌های کشور، که آثار مربوطه را در خود جای داده‌اند، معرفی شده‌اند. کاتالوگ اشیاء چهارمین و بزرگترین بخش را در برگرفته و براساس دسته‌بندی کل اشیاء در چهار گروه گونه‌شناختی تنظیم یافته است.

درباره‌ی نویسنده:

سپیده قاهری، دکترای مصرشناسی وابسته به گروه «مصرباستان» در مرکز پژوهش‌های علمی فرانسه (AOrOc,UMR8546)، در حال حاضر به عنوان پژوهشگر در بخش مصرشناسی کولژ-دو-فرانس در پاریس مشغول به کار است. مطالعات او بر تاریخ و باستان‌شناسی مصر دوران متاخر متمرکز هستند. به ویژه در زمینه ارتباطات مصر و ایران در زمان امپراطوری هخامنشی. او همچنین نویسنده مقالات مختلفی در مجلات تخصصی علمی است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *