جایگاه فرهنگی اجتماعی زنان هنرمند دوره قاجار و نقش پررنگ زنان در کتابت قرآن در عهد قاجار

جایگاه فرهنگی اجتماعی زنان هنرمند دوره قاجار و نقش پررنگ زنان در کتابت قرآن در عهد قاجار

جایگاه فرهنگی اجتماعی زنان هنرمند دوره قاجار

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی با اعلام این خبر گفت : این پژوهش توسط زهرا سادات احمدی‏زاده کارشناس پژوهشی انجام شده است .
او با بیان اینکه این پژوهش به منظور معرفی بانوان هنرمند دورۀ قاجار و آثار آنان صورت گرفته گفت : در بررسی‏های تاریخ معاصر ایران در عهد قاجار، نقش زنان در عرصه‏های اجتماعی و هنری کمتر مطالعه شده و دراین خصوص، در منابع دست اول، مطالب چندانی ذکر نشده چرا که اکثر تاریخ نویسان بیشتر به شرح حوادث سیاسی یا شیوۀ زندگی شاهان و رجال پرداخته و در لابه‏لای تألیفات خود به صورت پراکنده و غیرمستقیم به مسائل اجتماعی و هنری زنان اشاره کردند.
او  زمینه‏های شکل‏گیری شرایط و اتفاقات این دوره را برای حضور زنان در عرصه‏های فرهنگی وهنری بسیار حایز اهمیت دانست که باید اذعان داشت درخصوص توانمندی و قابلیت‏های زنان به ویژه در عصر قاجارکمتر به آن اشاره و پرداخته شده است.
شریف زاده با بیان اینکه هدف این پژوهش شناخت موقعیت فرهنگی و اجتماعی زن در عصر قاجار و بروز توانمندی‏های هنری آنان در دورۀ قاجار است خاطرنشان کرد:  دورۀ قاجار در بردارنده زمینه‏های شکل‏گیری شرایط  و بستری  برای حضور زنان و تأثیرگذاری آنان در عرصه‎های اجتماعی، فرهنگی و بویژه هنری است.
رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی افزود: در دورۀ قاجار اغلب بانوانى که به کسب دانش روى آوردند و باسواد شدند از طبع‏ شعر و قریحۀ ادبى نیز برخوردار بودند و در این ‏زمینه آثارى از خود باقى‏گذاشتندو عده‏اى دیگر از زنان نیز استعداد خود را در فنون ظریفه و هنرهاى دیگر به کار گرفتند و چون‏ خوشنویسى و استنساخ قرآن از هنرهاى مورد توجه این عصر بود، اغلب زنان هنرمند در جرگۀ خوشنویسان درآمدند.
شریف زاده تصریح کرد :بررسی‏ها نشان می‏دهدکه به رغم کمبود منابع مکتوب دربارۀ زنان دربار قاجار، نقش آنها در فعالیت‏های اجتماعی به ویژۀ مذهبی و هنری محدود نبوده و در کتابت قرآن کریم، خوشنویسی و نقاشی با توانمندی شایسته آثار نفیسی بر جای گذاشته‏اند  اما بر اثر برخى از شرایط حاکم درآن دوره که عموماً تمایلى به ابراز و معرفی هنر زنان وجود نداشت بسیارى از بانوان فرزانه ناشناخته وگمنام باقى ماندند.
او اظهار داشت : بدین‏سبب بیشترین اطلاعات ما دربارۀ زنان ایرانی از زمانی آغاز می‌شود که سیاحان خارجی به ایران سفر کردند و در گزارش‏ها و سفرنامه‌های خود بنابر مناسبت‏های پیش آمده، مطالبی دربارۀ زنان طبقات مختلف  می‎نوشتند.
وی با اشاره به اینکه در دورۀ ناصرى، براى نخستین بار در قالب‏نامه، رساله، سفرنامه و خاطره‏نویسى شاهد حضور زنان در عرصۀ نثر هستیم خاطرنشان کرد : چنین به نظر می‏رسد که قالب‏های غیر رسمى، خصوصى و شخصى از قبیل خاطرات، یادداشت هاى روزانه، نامه، سفرنامه وخود زندگى‏نامه، روش‏های  معمول زنان نویسنده در طول تاریخ بوده است .
شریف زاده افزود :در دورۀ قاجار نیز که یکی از دوره‏های  مملو از حوادث و اتفاقات تاریخ ساز است زنان به اشکال مختلف توانمندی‏های خود را در زمینه‏های گوناگون اجتماعی و فرهنگی ثبت و ماندگار کردند، از جمله عرصه‏هایی که زنان در دورۀ قاجار به هنرنمایی در آن پرداختند هنر کتابت به ویژه کتابت قرآن بود که در دورۀ قاجار رواج زیادی داشت.
او با بیان اینکه در این دوران، نگارش قرآن با خط نسخ بیش از دیگر خطوط است افزود: تعداد خوشنویسان در این دوره متعدد بوده و در میان آنان بانوانی نیز  مانند ام السلمه و ضیا ء‎السلطنه در دورۀ فتحعلی شاه و خورشیدکلاه خانم و مریم بانو نایینی در دورۀ ناصرالدین شاه وجود داشتند. 
شریف زاده در پایان با اشاره به اینکه هنر تذهیب در قرآن توسط بانوان، از نکات مهم در این دوران نوشتن اسم بانوان کاتب در قرآن هاست گفت:  در نهایت می توان گفت همۀ این بانوان قرآن‏های زیبا و نفیسی خلق کرده و در رشد هنر خوشنویسی دوران خود تلاش کرده‏اند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *