دغدغه مردم در برابر بی مهری مسئولان به اماکن تاریخی

دغدغه مردم در برابر بی مهری مسئولان به اماکن تاریخی

بی مهری مسئولان به میراث فرهنگی مراغه نه تنها موجب فراموشی این آثار می‌شود بلکه با ادامه بی توجهی‌ها و عدم ساماندهی آثار تاریخی باقدمت ۷۰۰ ساله در این شهرستان شاهد تخریب آثار و کاهش گردشگری این شهرستان در پساکرونا خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مراغه، شهرستان ویژه مراغه در جنوب استان آذربایجان شرقی و در جنوب غربی کوه زیبای سهند واقع شده است و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان پس از تبریز است.

شهر مراغه با غنای بیش از 530 اثر تاریخی و ثبتی بازمانده از دوره‌های مختلف تاریخی، بستری مساعد برای پرورش ادیبان، دانشمندان وهنرمندان متعددی در طول تاریخ بوده و هست. بر اساس منابع تاریخی مراغه شهری مهم در دوران حکومت ماناها بوده و جزو سه ایالت مهم آذربایجان قدیم و با نام اوئشدیش شناخته شده است.

دغدغه مردم در برابر بی مهری مسئولان به اماکن تاریخی

شهر مراغه با غنای بیش از 530 اثر تاریخی و ثبتی بازمانده از دوره‌های مختلف تاریخی، بستری مساعد برای پرورش ادیبان، دانشمندان وهنرمندان متعددی در طول تاریخ بوده و هست. بر اساس منابع تاریخی مراغه شهری مهم در دوران حکومت ماناها بوده و جزو سه ایالت مهم آذربایجان قدیم و با نام اوئشدیش شناخته شده است.

منابع تاریخی، مراغه را زادگاه زرتشت نامیده و دانشمندان بر این باورند که زرتشت در دامان کوه سهند که در اوستا از آن با نام اسنوند یاد شده است متولد شده است. مراغه در سال 61 هجری قمری به تصرف اعراب درآمد و از پایگاه‌های آنان به شمار می‌آمده است.

حال با این اوصافِ کوتاه از موقعیت مراغه، نگاهی به جاذبه‌های گردشگری مراغه می‌پردازیم که متاسفانه براثر برخی بی مهری‌های مسئولان کشوری و استانی در عدم تخصیص اعتبارات لازم برای ساماندهی آنها درحال فراموشی است و این گزارش به امیدآنکه مسئولان امر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توجه ویژه‌ای به آثار تاریخی با قدمت 700 ساله در مراغه داشته باشند و شاهد حضور گردشگران در پساکرونا و عدم تخریب آثار تاریخی در دیار شاعرانی هم چون اوحدی مراغه‌ای باشیم.

ساماندهی آثار تاریخی گردشگری در مراغه ضروری است

مبین اشرف پور یکی ازشهروندان مراغه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به ضرورت ساماندهی آثار تاریخی در این شهرستان، اظهارداشت: متاسفانه در سال‌های گذشته آثار تاریخی و گردشگری مراغه مورد بی مهری مسئولان کشوری قرار گرفته است.

وی افزود: شهرستان مراغه در کشور، جزو ده شهر تاریخی و گردشگری بوده و دارای 530 اثر تاریخی ثبت شده است که اگر مثلا به گنبدهای کبود مراجعه کنید، با درب‌های بسته‌ای روبرو خواهید شد که سالیان سال است به دلیل تعمیرات و انجام بازسازی بسته بوده و گردشگران با درب‌های بسته روبرو می‌شوند.

این شهروند مراغه‌ای در ادامه با اشاره به ضرورت ساماندهی آثار تاریخی در این شهرستان، اظهارکرد: درحال حاضر اماکن تاریخی و گردشگری مراغه نسبت به اماکن تاریخی دیگر استان‌های کشور دارای وضعیت مطلوبی نبوده و باید در راستای افزایش آمار گردشگری خارجی و داخلی آثار تاریخی این شهرستان که از قدمت بالایی برخوردار است مورد توجه مسئولان کشوری در امر اختصاص اعتبارات لازم قرارگیرد.

 درب‌های بسته گنبد کبود پذیران گردشگران و تورهای مسافرتی

محمدحسین نظری یکی از مراجعه کنندگان به گنبد کبود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به بسته بودن درب‌های ورودی گنبد تاریخی کبود در این شهرستان، اظهارداشت: بنده برای دومین بار است که از استان تهران به مراغه سفر می‌کنم هنوز به بهانه تعمیر با بسته بودن درب‌های ورودی گنبد کبود روبرو شدم و نتوانستم از نزدیک از این اثر تاریخی بازدید کنم و ضروری است مسئولان اقدامات لازم را برای حضور گردشگران در این مکان گردشگری انجام دهند.

وی اضافه کرد: بسته بودن و عدم ساماندهی فضاهای تاریخی در این شهرستان نه تنها آمار گردشگری در مراغه را کاهش می‌دهد بلکه موجب تبلغ منفی در حوزه گردشگری این شهرستان را در بر خواهد داشت.

ضرورت ورود بخش خصوصی به توسعه ظرفیت‌های گردشگری در مراغه

سیدعلی موسوی حسینی فرماندار ویژه مراغه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت میراث فرهنگی وگردشگری دراین شهرستان، اظهارداشت: شهرستان مراغه جزء ده شهر تاریخی و گردشگری کشور با 530 اثر تاریخی است که از ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری برخوردار است.

وی افزود: باوجود پیشینه بزرگ تاریخی و ظرفیت‌های کم نظیر گردشگری در این شهرستان، وضعیت موجود در بخش میراث فرهنگی مناسب نبوده و باید بهبود یابد.

معاون استاندارآذربایجان شرقی در ادامه با تاکید بر ورود بخش خصوصی درتوسعه بخش گردشگری این شهرستان، گفت: برای بهبود وضعیت آثار تاریخی و گردشگری این شهرستان می‌توان با سرمایه گذاری بخش خصوصی و نیز مشارکت نهادهای مختلف استفاده و بهره برداری را لازم را در توسعه گردشگری انجام داد.

سیدعلی موسوی حسینی با اشاره به ضرورت مشارکت شهرداری و مدیریت شهری در توسعه گردشگری، اظهارکرد: مدیریت شهری نیز به عنوان متولی عمران شهری باید زیرساخت‌های لازم را برای توسعه گردشگری و تاریخی ایجاد کند.

تسریع ساماندهی رصد خانه مراغه در دستورکاری مدیریت شهری و میراث فرهنگی

فرماندار مراغه با اشاره به ساماندهی رصدخانه تاریخی و فرهنگی مراغه، گفت: وضعیت کنونی رصدخانه این شهرستان به عنوان اثری بزرگ و تاریخی با قدمتی بیش از چندین قرن، نیازمند توجه و اهتمام بیشتر است.

وی اضافه کرد: بهسازی محوطه این اثر با تأمین اعتبار مناسب از سوی میراث فرهنگی و نیز مشارکت مدیریت شهری و شهرداری می‌تواند تسریع شود و باید برنامه ریزی های لازم برای رفع مشکلات موجود در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان انجام شود.

گزارش؛ علی جعفرزاده

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *