راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن است

راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن است

مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران و اعضای کمیته تخصصی توسعه کسب و کار این کمیسیون، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در موسسه متبوع خود، گفت: مجموعه صندوق توسعه، تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خود را بکار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری اقدامات این حوزه به مردم و نظارت صحیح بر آن است، را جامع عمل پوشاند.

راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن است

به گزارش ایلنا، هادی میرزائی (مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی) در پنجمین نشست رسمی کمیته تخصصی توسعه کسب و کار کمیسیون ملی کسب و کار ایران که با حضور حجت الله ایوبی (دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو) و اعضای کمیته یاد شده برگزار شد، با تأکید بر نقش اثربخش اعضای این کمیسیون در بیان نظرات و دیگاه‌های بخشی خصوصی، افزود: هدف از تشکیل صندوق احیاء تعیین و اعطای مجوز کاربری و احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به استثناء نفایس ملی بوده است و هم اکنون بیش از ۹۹ درصد از بناهای تاریخی کشور شامل این هدف گذاری می‌شوند.

۹۷ بنای تاریخی تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است

وی با اشاره به نمونه‌های مشهور واگذاری‌های موسسه متبوع خود نظیر خانه عامری‌های کاشان و مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، تصریح کرد: تاکنون ۹۷ بنای تاریخی به بخش غیر دولتی واگذار شده که از این میان ۴۰  بنا در حال بهر ه برداری  و ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی است و نزدیک به۵۰ پروژه فعال نیز هم اکنون با سرمایه گذاری بخش خصوصی مشغول اقدامات مرمتی است.

میرزائی ادامه داد: در سال ۹۶  با تصویب و ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و  فعالان صنایع دستی و به منظور حمایت توسعه و ترویج صنایع دستی و فرش دستباف، ماموریت این دو حوزه نیز به صندوق واگذار شد.

۹۱ بنای تاریخی در ۲۸ استان مزایده گذاشته می‌شود

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، افزود: در تازه‌ترین دور از مزایده‌های صندوق که جزئیات آن در آینده نزدیک در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت، ۷۸ مزایده برای ۹۱ بنای تاریخی به منظور احیاء، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشته می‌شود. این بناها در ۲۸ استان کشور است و به طور  میانگین در هر استان دو یا سه بنا وجود دارد.

احیاء ۸ بنا با کاربری خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف

وی، یادآور شد:  در این مزایده‌ها برای اولین بار حدود ۱۲ حمام تاریخی را که از آثار ارزشمند تاریخی هستند با کاربری متناسب با دوره تاریخی اثر واگذار خواهیم کرد و قریب به ۸ مجموعه که شاید شاخص‌ترین آن‌ها عمارت دیوانخانه شیراز باشد با کاربری خانه خلاق صنایع دستی  و مرکزی توسعه صادرات صنایع دستی و فرش دستباف احیاء خواهند شد.

میرزائی در تشریح شکل گیری خانه‌های خلاق صنایع دستی، گفت: یکی از مشکلاتی که در زمینه هنرهای سنتی، صنایع دستی و فرش دستباف  وجود دارد، عدم وجود نقاط هدف استانی برای شناساندن آثار فاخر ما است  و این امر سبب شده که در طی سالیان متمادی به فله فروشی روی بیاوریم.

خانه‌های خلاق صنایع دستی برترین محصولات استانی را عرضه خواهند کرد

وی با تأکید بر اینکه هنر بکار برده شده در فضاهای تاریخی کشورمان جزء فاخر ترین آثار و  کم نظیر در دنیا است، افزود: خانه‌های خلاق صنایع دستی الزام خواهند داشت که برترین محصولات صنایع دستی هنرمندان استانی  که دارای مهر اصالت ملی یا جهانی یونسکو هستند  را عرضه کنند و در این میان اقدامات کمکی نظیر  بسته بندی خلاقانه و هنرمندانه متناسب با اصالت اثر و سیستم فروش و بازریابی با کمک فناوری‌های نوین نظیر استارتآپ‌های برتر نیز مد نظر قرار گرفته است.

میرزائی، با بیان اینکه خانه‌های خلاق با برنامه ریزی انجام شده مقصد گردشگران داخلی و خارجی در هر استان خواهند بود، ادامه داد: شکل گیری این خانه‌ها شاید اقدامی  نادر در کشورمان باشد که  برای راه اندازی آن تقریبا همه بخش‌های دولتی دست به دست  داده‌اند و ظرفیت‌های موجود خود را برای این مهم بکار بسته‌اند، در واقع خانه‌های خلاق با همکاری دو بخش مرکز ملی فرش و بخش توسعه و صادرات وزارت صمت، به انضمام صندوق توسعه، معاونت میراث و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل خواهد گرفت.

احیاء دو بنای تاریخی با محوریت سبک زندگی مردم یزد

وی در توضیح سایر اقدامات شاخص فرهنگی انجام شده در جدیدترین دور از مزایده‌های صندوق، افزود: برای اولین بار در استان یزد یکی از دغدغه‌هایی که دوستاداران میراث فرهنگی مدنظرشان هست  با عنوان احیاء کاربری در بافت‌ها مرتفع می‌شود و باتوجه به اینکه یزد به عنوان شهر جهانی ثبت شده دو بنای تاریخی را با کاربری اقامتی خانه سنتی واگذار می‌کنیم.

مدیرعامل صندوق توسعه تشریح کرد: پیرو  این اقدام ما تلاش داریم تا  بناهای خانه اسماعیل مرغون و شهریاری در یزد را به فردی واگذار نماییم که از جنس مردم و اهل  یزد باشد و سرمایه گذار یاد شده موظف خواهد بود  با گویش، پوشش  و سبک زندگی بومی و محلی این شهر پذیرای گردشگران باشد.

احیاء کاروانسراها با باز زنده‌سازی نقش تاریخی آنها در زندگی مردم

وی احیاء کاروانسراها منطبق بر نقش تاریخی خود را از دیگر برنامه‌های مهم صندوق دانست و افزود: در نگاه دقیق به تاریخچه شکل گیری کاروانسراها، مشاهده می‌کنیم که این بناها در محدوده سرزمینی خود محل عرضه بهترین محصولات و عاملی برای رونق کسب و کار روستایی بوده اند و هم اکنون نیز ما قائل به باززنده سازی نقش تاریخی روستاها هستیم و با کار مشترکی که با اساتید دانشگاه علم و صنعت انجام شده، امیدواریم خدمات اصلی منطبق بر نقش تاریخی کاروانسراها که شامل اقامت، پذیرایی، امکان تولید و عرضه صنایع دستی و بافته های دستی است را به مخاطبان عرضه کنیم.

طرح راه آبادی کاروانسراها را به زنجیره داد و ستد تبدیل خواهد کرد 

میرزائی طرح «راه آبادی» را از دیگر راهبردهای احیاء کاروانسراهای سراسر کشور خواند و تصریح کرد:  در طرح راه آبادی قرار است  کاروانسراها به عنوان زنجیریه‌ای مشابه راه ابریشم که در گذشته وجود داشته احیاء شوند، امیدواریم  در عصر معاصر بتوانیم با بهره گیری از این ابنیه شاهد سیستم داد و ستدی متمرکز با محوریت کاروانسراها باشیم و از این طریق بتوانیم مهاجرت از روستاها به شهرها را کاهش داده و شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد روستایی باشیم.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، در پایان یادآور شد: مجموعه صندوق توسعه تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خود را بکار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی استفاده صرف از منابع ملی نیست بلکه راه حفاظت از آن ها واگذاری احیاء به مردم و نظارت صحیح بر آن ها است را جامع عمل بپوشانیم و همواره تلاش داشته‌ایم  با سیاست گذاری درست و اتخاذ تصمیم‌هایی که به کالبد بنا آسیب نزند، امکان سرمایه گذاری در بناهای تاریخی را توسط بخش خصوصی فراهم کنیم.

ایوبی: صندوق توسعه می‌تواند با گسترش اقدامات خود به بهبود فضای کسب و کار کمک کند

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران در نشست مشترک با مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و اعضای کمیته کسب و کار کمیسیون متبوع خود بر ضرورت توسعه همکاری‌ها تأکید کرد.

حجت الله ایوبی در همین راستا، افزود: مهندس میرزائی مدیرعامل صندوق فردی خوش فکر و جوان و با انگیزه است که توانسته اقدامات مهمی را در دوره فعالیت خود ساماندهی کند.

وی با بیان اینکه اعضای کمیته کسب و کار کمیسیون ملی یونسکو –ایران می‌تواند با بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود به اشاعه فرهنگ احیاء در کشور و در نتیجه افزایش اشتغال‌زایی از این طریق کمک کنند، افزود: صندوق توسعه مجموعه بزرگی از بناهای کشور را تحت اختیار داردکه با مشارکت بخش خصوصی می‌توانند در مسیر بهره برداری عمومی قرار گیرند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *