محققان سیستم اعداد باستانی تمدن کرت را گره گشایی می کنند

محققان سیستم اعداد باستانی تمدن کرت را گره گشایی می کنند.

تلاش‌های قبلی برای درک سیستم کسری به دلیل آسیب‌های وارد شده به اسناد و استفاده متناقض از برخی علائم با موانعی روبرو شده بود

محققان سیستم اعداد باستانی تمدن کرت را گره گشایی می کنند، در دانشگاه بولونیا ایتالیا

به گزارش نشریه باستان‌شناسی آمریکا، طبق بیانیه منتشر شده توسط الزویر، سیلویا فرارا (Silvia Ferrara) از دانشگاه بولونیا و همکارانش مطالعه جدیدی را در مورد سیستم کسری مینوسی[1] ۳۵٠٠ ساله در سیستم علامت هجایی و علامت گذاری عددی معروف به نظام خطی A و یا Linear A انجام داده‌اند.

تلاش‌های قبلی برای درک سیستم کسری به دلیل آسیب‌های وارد شده به اسناد و استفاده متناقض از برخی علائم با موانعی روبرو شده بود – شاید به این دلیل که سیستم با گذشت زمان تغییر کرده بود. بنابراین محققان این مطالعه را به اسنادی که مربوط به سال‌های ١۶٠٠ تا ١٤۵٠ قبل از میلاد است، محدود کردند. آن‌ها سپس مطالعه اشکال علامت کسری و استفاده از آن‌ها در کتیبه‌ها را با روش‌های آماری، محاسباتی و نوع شناختی (تیپولوژی) پی‌گیری کردند تا بتوانند مقادیر ریاضی را به آن‌ها نسبت دهند. پس از حذف نتایج غیرممکن، محاسبات نزدیک به چهار میلیون راه حل ممکن را ارائه داد. سپس نتایج به دست آمده از طریق داده‌های نوع شناختی با کسر و علامت‌های کسری که در طول تاریخ رایج بوده است، مقایسه شد. آزمون‌های آماری همچنین به كاهش احتمالات كمك كردند.

فرارا و تیمش به این نتیجه رسیدند که کمترین کسر Linear A ، ۶٠/١است. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که خط Linear B که توسط فرهنگ یونانی میسنی بین سالهای ١٤۵٠ و ١٢٠٠ قبل از میلاد استفاده شده است، از برخی از این کسرها به عنوان واحد اندازه‌گیری مجدداً استفاده می‌کرده‌اند.

 [1] مترجم: متعلق به تمدن مینوسی واقع در جزیره کرت یونان.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *