نماینده مجلس: ثبت جهانی هورامان زمینه ساز توسعه کردستان است

نماینده مجلس: ثبت جهانی هورامان زمینه ساز توسعه کردستان است

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش برای ثبت جهانی هورامان در یونسکو گفت: این اقدام زمینه ساز توسعه استان کردستان است و این منطقه را در سطح ملی و جهانی بیشتر و بهتر معرفی می‌کند.

شیوا قاسمی پور  در گفت وگو با ایرنا با اشاره به سفر بازرسان یونسکو به منطقه هورامان در راستای ثبت جهانی آن اظهار داشت: از همه مسوولان استانی و شهرستان سروآباد درخواست داریم در نهایت احترام و استفاده از کارشناسان خبره میزبان خوبی برای مهمانان جهانی ثبت این میراث فاخر باشند و آنچه که موجب تسریع و سهولت در تحقق این اقدام ارزشمند می‌شود را فراهم کنند.

نماینده مجلس: ثبت جهانی هورامان زمینه ساز توسعه کردستان است

وی با بیان اینکه توسعه اورامان، توسعه کردستان را رقم می‌زند، افزود: ثبت جهانی اورامان نقش کلیدی و مهمی در توسعه منطقه دارد و قطعا نگاه‌ها پس از این اقدام مهم به هورامان در سطح ملی و جهانی خواهد بود و همین عامل سبب می‌شود با جذب اعتبارات زمینه توسعه همه جانبه منطقه فراهم شود.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بافت سنتی و فرهنگ غنی منطقه همراه با طبیعت بکر و مردمان خونگرم این دیار همواره زبانزد خاص و عام بوده و سالانه گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران و جهان به منطقه سفر می‌کنند که این عاملی است تا زمینه جهانی شدن هورامان از طریق مختلف پیگیری شود.

قاسمی پور اضافه کرد: به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع در سطح ملی هستم و از طریق مختلف میزان پیشرفت این ثبت ارزشمند را دنبال کرده و قطعا تا رسیدن به خواسته نهایی که حق طبیعی و معوق مانده مردم دیار اهورایی است از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.

به گزارش ایرنا، ارزیاب سازمان فرهنگی یونسکو برای بررسی شرایط ثبت جهانی منطقه اورامانات آواخر شهریور ماه جاری به کردستان سفر می‌کند.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان،   سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *