چرا فریاد مالک خانه قاجاری پارسایی به جایی نمی‌رسد؟

چرا فریاد مالک خانه قاجاری پارسایی به جایی نمی‌رسد؟

خانه تاریخی دیگری در شیراز در آستانه فروپاشی!

خانه پارسایی قدمتی قاجاری دارد. خانه‌ای در محله لب آب شیراز که در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۰۰۲  به ثبت ملی رسیده است. مالک این خانه بر خلاف بسیاری از مالکان خواستار حفاظت از این خانه ارزشمند است. او بارها و بارها برای گرفتن وام مرمت تلاش کرده و هر بار بی‌نتیجه به خانه‌اش بازگشته است. او می‌پرسد: «من چگونه باید این خانه را نگهداری کنم؟ در حالی که هزینه‌های گزاف مرمتی دارد؟ از سوی دیگر هر روز می‌بینم که خانه فرتوت‌تر می‌شود و احتمال ویرانی آن بسیار است. یکی در وزارت میراث‌فرهنگی نیست که صدای مرا بشنود؟»

چرا فریاد مالک خانه قاجاری پارسایی به جایی نمی‌رسد؟

این سوالی است که مسئولان میراث‌فرهنگی پاسخی برای آن ندارند در حالی که صندوق احیای آثار تاریخی در همین‌راستا شکل گرفته اما به نظر می‌رسد قرار نیست که این صندوق هم کمکی به مالکان خانه‌های تاریخی که خواستار حفاظت و مرمت هستند، بکند.

سعید پارسایی، مالک خانه پارسایی به «میراث‌خبر» می‌گوید:« این خانه احتمالا مربوط به قوام‌السلطنه حاکم شیراز بوده و در کوچه‌ای به همین نام قرار گرفته، معماری آن شاخص و تزیینات آن بسیار نفیس است. کارشناسان میراث‌فرهنگی بارها این‌جا آمدند و بر اهمیت و ارزش این خانه صحه گذاشتند. اما متاسفانه هر بار برای پیگیری مرمت خانه به میراث‌فرهنگی شیراز مراجعه می‌کنم، دست خالی بر می‌گردم. آن‌ها حاضر به همکاری نیستند.»

او معتقد است: « من هم روزی می‌میرم. این خانه متعلق به مردم ایران است. اگر فردا ستونی بریزد آن وقت من چگونه باید جوابگو باشم؟ من نمی‌خواهم خانه را خراب کنم ولی هیچ کس کمک نمی‌کند که خانه را بازسازی هم بکنم! تلکیف من چیست؟»

خانه پارسایی شیراز این روزها حال خوبی ندارد. بسیاری از تزیینات آن در حال از بین رفتن است و به نظر می‌رسد که مسئولان به رغم وظیفه‌ای که در همراهی با مالکان این خانه‌ها دارند، اقدامی برای تسهیل مشکلات مالی آن‌ها انجام نمی‌دهند.  حال باید پرسید که مسئولان میراث‌فرهنگی کشور مشغول به چه کاری هستند که هیچ برنامه‌ای برای حفاظت از این دست خانه‌هایی که مالکان آن خواستار حفظ آن هستند ندارند؟

موضوعات مرتبط:

«تیمو» با خاک یکسان شد

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *