تمام قد از مرمت اضطراری قلعه پرتغالی های هرمز دفاع می کنم؛مانع ریزش اثر مهمی شدیم

تمام قد از مرمت اضطراری قلعه پرتغالی های هرمز دفاع می کنم مانع ریزش اثر مهمی شدیم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با بیان اینکه آوردن سنگ از پرتغال برای مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در شرایط فعلی غیرممکن است، تصریح کرد: در مرمت اضطراری از سنگ های کوه جزیره هرمز استفاده شد و تمامی مصالح بکار رفته از خود جزیره هرمز و بکار رفته در خود قلعه پرتغالی هاست.

رضا برومند در نشستی خبری، در خصوص مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز و حواشی بوجود آمده، افزود:مرمت صورت گرفته در ابتدا به عنوان مرمت اضطراری شناخته شده و جهت مقابله با ریزش این اثر تاریخی بود.

وی با بیان اینکه این مرمت اضطراری از تیر ۹۸ شروع و تا بهمن سال گذشته ادامه داشت، اظهار کرد: به طور کای این مرمت تنها برای مقابله با ریزش این اثر تاریخی بود زیرا اگر شاهد ریزش آن بودیم دیگر مرمت آن سخت و شاید غیرممکن بود.

تمام قد از مرمت اضطراری قلعه پرتغالی های هرمز دفاع می کنم

ایسنا، برومند ادامه داد: سپس برای دریافت اعتبار مرمت اصلی و ادامه کار اقدامات مناسبی صورت گرفت و در محله دریافت آن بودیم که تیمی ۸ نفره جهت این مرمت تشکیل شد و به مرحله انتخاب پیمانکار رسیدیم که به یکباره از سوی فردی عکسی با زاویه هنری گرفته شد و تمام مرمت اضطراری صورت گرفته را درست پس از هفت ماه زیر سوال برد.

وی با اشاره به اینکه نیت آن فرد مشخص است که چرا شش ماه گذشته عکس را منتشر نکرده و درست در زمان انتخابت پیمانکار دست به چنین اقدامی زده است، اضافه کرد: در خصوص قلعه پرتغالی ها دو فرضیه وجود دارد نخست اینکه سنگ های بکار رفته از پرتغال آورده شده و فرضیه دوم استفاده از سنگ های کوه جزیره هرمز است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با بیان اینکه آوردن سنگ از پرتغال در شرایط فعلی غیرممکن است، تصریح کرد: در مرمت اضطراری از سنگ های کوه جزیره هرمز استفاده شد و تمامی مصالح بکار رفته از خود جزیره هرمز و بکار رفته در خود قلعه پرتغالی هاست.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قرارداد جدید برای مرمت این اثر تاریخی بسته شده و تا دهه مبارک فجر نیز این مرمت صورت می گیرد، افزود: حاضرم با تمامی منتقدین که از مرمت اضطراری ایراد می گیرند جلسه کارشناسی گرفته شود و انتقادات و نحوه جایگزین آن را ارائه دهند اما تاکنون هیچ یک از منتقدین طرحی با اصول را ارائه نداده اند.

برومند در ادامه در خصوص سخت گیری ها و زمان بر بودن موافقت اصولی ها با طرح های گردشگری، بیان کرد: درگذشته زمین های زیادی واگذار شده یا استفاده گردشگری نشده یا پیشرفتی نداشته که تمامی پرونده ها در حال بررسی و با متخلفین برخورد می شود و این زمان بر بودن تنها به واسطه حصول اطمینان از توانایی فرد و نیت آن برای استفاده از زمین در راستای طرح های گردشگری است.

وی در خصوص صنعتگران آسیب دیده معبد هندوهای بندرعباس، افزود: در سال ۹۷ نمایشگاه صنایع دستی در بندرعباس برگزار و در همانجا صنعتگران خواستار اختصاص مکانی برای عرصه محصولاتشان داشتند که استاندار هرمزگان دستور واگذاری زمینی برای تحقق این وعده را صادر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان ادامه داد: زمین پیشنهادی در شهرک پیامبر اعظم(ص) بود که مورد موافقت صنعتگران قرار نگرفت و در بهمن ماه ۹۸ نمایشگاهی در محوطه معبد هندوهای بندرعباس ایجاد شد و در اسفندماه در همان محل ۲۱ غرفه ایجاد شد تا صنعتگران به فعالیت شان ادامه دهند.

برومند با بیان اینکه قرار بر آن شد یکی از همین صنعتگران با انعقاد تفاهم نامه فضا را در اختیار بگیرد و تأمین برق، سیستم سرمایشی و بیمه مورد نظر را متعهد شود، خاطرنشان کرد: این فرد مستقلأ خود با صنعتگران قرارداد بست اما به تعهد بیمه ای اش عمل نکرد و ۲۱ غرفه را به ۳۰ تا ۳۵ نفر واگذار کرد که ماهانه حق شارژ می پرداختند.

وی با اشاره به اینکه بین پیمانکار و صنعتگران بارها اختلاف ایجاد شد که بنده خود ۵ جلسه برگزار کردم اما سرانجام کرونا ویروس و عدم انجام تعهد پیمانکار بازارچه را تعطیل کرد، اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه پس از آن بخشی از اعتبار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان را صرف بهبود این مجموعه کرد در حالی که وظیفه بهره بردار بود اما بازهم هیچ پیمانکاری راضی به همکاری با بهره بردار نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با بیان اینکه آتش سوزی ابتدای سال نیز موجب شد خسارتی به غرفه های صنعتگران وارد شود، افزود: برای جبران خسارت نیز اقداماتی نظیر ارائه تسهیلات که تنها ۶ نفر استقبال کردند، پیگیری کمک های بلاعوض با کمک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صنایع غرب بندرعباس و بنیاد برکت و در اختیار قرار گذاشتن فضای مناسب برای این صنعتگران آسیب دیده انجام شد.

وی با اشاره به اینکه زمین مد نظر بنده و صنعتگران اعطا نشد و مجبور شدیم ۱۸۰ متر را برای ایجاد اینکار در ساختمان خیابان طلوع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان برای انجام این کار مهیا کنیم و به ۲۵۰ متر فضای نمایشگاهی، عرضه و کارگاهی اضافه کنیم، اظهار کرد: امیدوارم وعده های داده شده به صنعتگران از سوی مسئولان هرچه زودتر رنگ و بوی حقیقی به خود بگیرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *