ثبت محوطه‌های باستانی گیلان در فهرست آثار ملی کشور؛ ۳۰۰۰ اثر تاریخی شناسایی شد

ثبت محوطه‌های باستانی گیلان در فهرست آثار ملی کشور؛ ۳۰۰۰ اثر تاریخی شناسایی شد

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از ثبت محوطه‌های باستانی استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: بیش از ۳ هزار اثر تاریخی در گیلان شناسایی شده است.

ولی جهانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه 471 محوطه باستانی استان گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت و بیش از 3 هزار اثر تاریخی در استان نیز شناسایی شده است اظهار داشت: حدود 70 درصد از آثار تاریخی شناسایی شده گیلان مربوط به اشیاء و ابنیه‌های باستانی به ویژه گورستان‌های تاریخی است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در بحث شناسایی محوطه‌های باستانی در این استان نیز اطلاعاتی ارائه کرد و ابراز داشت: تاکنون بیش از هزار و 500 محوطه باستانی در سطح گیلان شناسایی شده است و این استان از حیث ثبت آثار تاریخی در کشور در جایگاه چهارم قرار دارد.

ثبت محوطه‌های باستانی گیلان در فهرست آثار ملی کشور

جهانی با تأکید بر اینکه استان گیلان در کنار بحث شناسایی محوطه‌های باستانی از لحاظ کاوش‌های باستان شناسی نیز از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار است عنوان کرد: استان گیلان مناطق و محوطه‌های باستانی زیادی دارد که اهمیت و شهرت جهانی و بین المللی دارند و از جمله آن‌ها می‌توان به گورستان های باستانی قلاکوتی اشاره کرد.

وی تپه‌های باستانی مارلی، کلورز، حلیمه‌ جان – غار دربند رشی رودبار، حسنی محله، نوروزمحله ،خرم رود، مریان، آق اولر، وِسکه و میانرود را از دیگر مناطق و محوطه‌های باستانی گیلان خواند و گفت: 
غارهای دیارجان و یَرشلمان، محوطه‌های باستانی تماجان، لگموج و لیارسنگ بن از مهم،ترین مناطق و محوطه‌های باستانی گیلان هستند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ضمن ابراز خرسندی از ثبت آثار فرهنگی و تاریخی و طبیعی استان گیلان در فهرست آثار ملی اظهار داشت: ثبت آثار یاد شده در فهرست آثار ملی کشور ضرورت توجه بیشتر و پاسداری از گنجینه‌های این استان را دو چندان می‌کند.

جهانی شناسایی غارهای باستانی تارش توسط کارشناسان باستان‌شناس اداره املش که در مرداد امسال انجام شد را نیز مورد توجه قرار داد و در تشریح بیشتر این مطلب افزود: این غارها در مختصات جغرافیایی 40 درجه 79 دقیقه و 53 ثانیه عرض شمالی و 42 درجه و 31 دقیقه و 100 ثانیه عرض جغرافیایی نسبت به سطح دریا قرار گرفته‌اند.

وی با تأکید بر اینکه این غارها در گذشته به‌عنوان محل استقرار دامداران منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج بررسی‌های اولیه کارشناسان ذیربط از سفال‌های سطحی با توجه به قرارگیری غارها در منطقه جنگلی و نزدیک به رودخانه، مکان مناسبی برای انسان‌های اولیه به‌عنوان پناهگاه است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری گیلان یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت این استان در بحث آثار تاریخی و باستانی را متذکر شد و اظهار داشت: در ردیف های نخست نمایشگاه‌های خارجی، اغلب آثار باستانی کشف شده گیلان به ویژه املش، مارلیک و رشی رودبار به نمایش گذاشته می‌شود.

جهانی پایان گمانه‌زنی در بنای تاریخی مسجد صفی رشت در تیرماه امسال را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه این گمانه‌زنی به منظور لایه‌نگاری و تعیین قدمت بنا انجام شد افزود: مسجد صفی رشت در بافت تاریخی رشت قرار دارد و قتل و دفن امانی صفی میرزا، فرزند شاه عباس یکم صفوی از مهم‌ترین وقایع تاریخی مرتبط با آن است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *