کاوش‌های تازه باستان‌شناسان مصری که جان تازه‌ای در پیکر از رمق افتاده‌ی گردشگری مصر خواهد دمید

کاوش‌های تازه باستان‌شناسان مصری جان تازه‌ای در پیکر از رمق افتاده‌ی گردشگری مصر خواهد دمید

۵۹ تابوت‌دان چوبی کالبد مومیایی شده‌ی کاهنان، بزرگ زادگان و نخبگان   مصری2600 ساله و ۲۸ تندیس ایزدان مصری پتاح – سوکر ایزدان باستانی مصر در سه چاه در نزدیک اهرام  مصری سقاره در ۳۰کیلومتری جنوب قاهره پیدا شد. باستان‌شناسان گمان می‌کنند که این یافته‌ها سرآغاز کاوش‌ها و یافته‌های بیشتری درآینده‌ی سقاره خواهد بود. این تابوت‌ها برخلاف بیشتر تابوت‌های پیش یافته کاملا دست نخوده و سالم هستند.

 دکتر زاهی حواس، باستان‌شناس بزرگ مصری هنگامی که به دعوت دکتر خالد الانانی از تابوت‌دان‌های نویافته درون چاه‌ها دیدن کرد و کالبدهای مومیایی شده را دید گفت: «در  پایین  چاه با دیدن مومیایی‌ها شگفت زده شدم  لحظه‌ای که وصف ناپذیر بود. من غرور را در همه‌ی اعضای هییت می‌بینم که توانستند به این کشف بزرگ برسند.»

وی افزود: «من به تیمی که آموزش دادم افتخار می‌کنم، زیرا آن‌ها امروز کسانی هستند که به سرپرستی دکتر مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی در این کشف بزرگ هدایت شده‌اند. ما تابوت‌ها و مومیایی‌ها را در گورستان گربه‌ها در کنار حیوانات دیگر پیدا کردیم ، این کشف شگفت انگیز یکی از گنجینه‌های موزه بزرگ مصر خواهد بود.»

 این احتمال وجود دارد که تابوت‌های بیشتری در داخل تاقچه‌های دو سوی چاه‌ها پیدا شود.

کاوش‌های تازه باستان‌شناسان مصری که جان تازه‌ای در پیکر گردشگری مصر خواهید دمید
کاوش‌های تازه باستان‌شناسان مصری که جان تازه‌ای در پیکر گردشگری مصر خواهید دمید
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *