کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه کول گوهران خوی

کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه کول گوهران خوی

پروژه تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی کول تپه گوهران خوی استان آذربایجان غربی به منظور جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر این محوطه به دلیل پیشروی زمین های کشاورزی انجام شد .

کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه کول گوهران خوی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، لیلا گرگری سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «چهارشنبه » با اعلام این خبر گفت: محوطه کول تپه در مجاورت روستای گوهران خوی قرار گرفته و معرف ادوار مس سنگ تا عصر آهن در شمال غرب ایران است.
وی افزود: به دلیل قرار گرفتن این محوطه در میان زمین های کشاورزی و جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر این محوطه به دلیل پیشروی زمین های کشاورزی، لزوم اجرای پروژه تعیین عرصه و حریم کول تپه گوهران ضروری بود.
گرگری با اشاره به اینکه در راستای این پروژه 16 گمانه دراطراف محوطه ایجاد شد و با توجه به نتایج به دست آمده از گمانه ها، ضمن مشخص شدن محدوده  عرصه و حریم این محوطه و مواد فرهنگی به دست آمده با توجه به مطالعات اولیه صورت گرفته برروی یافته های فرهنگی می توان گفت این محوطه دارای آثاری از ادوار مس سنگ تا عصر آهن شمال غرب ایران است.
او در پایان یادآور شد : این پروژه با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور انجام شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *