«کربلایی تپه سی» چالدران تعیین عرصه و حریم شد

«کربلایی تپه سی» چالدران تعیین عرصه و حریم شد

پروژه تعیین عرصه و حریم «کربلایی تپه سی» چالدران، با هدف جلوگیری از آسیب های بیشترو ایجاد ضوابط بمنظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شد.

«کربلایی تپه سی» چالدران تعیین عرصه و حریم شد

به گزارش ایلنا، فرزاد نجفی (سرپرست هیئت باستان شناسی) گفت: تپه باستانی «کربلایی تپه سی» در استان آذربایجان غربی، شهرستان چالدران و در مجاورت روستای قرخ بلاخ واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهرستان حدود ۱۵ کیلومتر است.

این باستان‌شناس افزود: این تپه با وسعت حدود ۵ هکتار دارای بیشترین طول۳۳۰ متر، بیشترین عرض۱۹۰متر و بیشترین ارتفاع ۱۷متر است که در جناج شمال شرقی روستای قرخ بلاخ گسترش یافته و از سمت شمال نیز به رودخانه فصلی محدود می‌شود.

او تصریح کرد: ایجاد ساخت و سازهای روستایی جدید، آسیب‌های ناشی از گسترش زمین‌های کشاورزی و هجوم قاچاقچیان میراث فرهنگی به این محوطه موجب شد تا پروژه تعیین عرصه و حریم با هدف جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، تعیین محدوده عرصه و حریم و ایجاد ضوابط بمنظور تعیین تکلیف و حفاظت از تپه اجرا شود.

نجفی روند انجام پروژه را متشکل از دو بخش عملیات «میدانی» و «مطالعات کارگاهی و کتابخانه‌ای» عنوان کرد خاطر نشان کرد که در انتهای کار نیزبا استفاده از پهپاد، نقشه تپه به شیوه فتوگرامتری تهیه شد.

وی اظهار داشت: در کل باتوجه به وضع موجود ۱۱ گمانه در پیرامون تپه ایجاد شد که در یکی از گمانه‌ها هیئت باستان‌شناسی به تدفین خمره‌ای که متوفی در آن به حالت چمباتمه قرار داشت برخورد کرد که پس از مستند نگاری گمانه مورد نظر بسته شد.

این باستان‌شناس گفت: از تحلیل داده‌های بدست آمده از بررسی سطحی تپه شامل ابزارهای سنگی از جنس ابسیدین، سفال‌های مختلف و سایر یافته‌ها و همچنین داده‌های فرهنگی بدست آمده از گمانه‌ها می‌توان دریافت که این تپه دوره‌های مختلف از پیش از تاریخ به خصوص عصر مفرغ تا دوره تاریخی را در بر می‌گیرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *