کشف گورهای سکایی در جنوب سیبری

کشف گورهای سکایی در جنوب سیبری

محققان موسسه باستان‌شناسی و مردم‌نگاری سیبری، بقایای ٢۵٠٠ ساله یک مرد، یک زن، یک نوزاد تازه متولد شده و یک زن مسن را به همراه اشیاء مینیاتوری در گوری کشف کردند.

به گزارش Live Science محققان موسسه باستان‌شناسی و­مردم‌نگاری سیبری، بقایای ٢۵٠٠ ساله یک مرد، یک زن، یک نوزاد تازه متولد شده و یک زن مسن را به همراه خنجرها، چاقو‌ها، تبرها، آینه‌های برنزی و یک شانه مینیاتوری از جنس شاخ حیوانات در گوری کشف کردند. این جنگجویان کوچ‌روی سکایی، که احتمالا در اثر بیماری جان خود را از دست داده‌اند، متعلق به فرهنگ تاگار بودند، که به تدفین مردگان خود با اشیای مینیاتوری مورد استفاده روزانه شهرت دارند.

زن و مرد در این گور، به پشت خود دراز کشیده و در کنار ظروف بزرگ سفالی قرار دارند. دو خنجر و دو تبر برنزی نیز در کنار مرد، و یک خنجر برنزی، و یک تبر دسته کوچک یا تبر دسته بلند درکنار بقایای زن قرار داده شده است.

اولگ آندریویچ میتکو (Oleg Andreevich Mitko) از دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk ) گفت: «زنان تاگاریان را معمولاً با سلاح های دوربرد مانند سر پیکان به خاک می‌سپردند. زن مسن در این گور که هنگام مرگ حدود ٦٠ سال سن داشته است، در حالی که با زانوهای خم شده به پهلو دراز کشیده است، در پایین پاهای دو بزرگسال دیگر قرار گرفته است، و یک ظرف کوچک سفالی و یک شانه با دندانه‌های شکسته کنار او گذاشته شده بودند.»

 تجزیه و تحلیل DNA می تواند مشخص کند که آیا ساکنان این قبر با یکدیگر در ارتباط بوده اند یا خیر.

کشف گورهای سکایی در جنوب سیبری ، موسسه باستان‌شناسی و مردم‌نگاری سیبری اعلام کرد
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *