آیا زنان پیش از تاریخ شکار می‌کردند ؟ تحقیقات جدید این‌ چنین اظهار می‌کنند

آیا زنان پیش از تاریخ شکار می‌کردند؟ تحقیقات جدید این‌ چنین اظهار می‌کنند.

به مدت طولانی فرض بر این بود که شکار در جوامع پیش از تاریخ در درجۀ اول توسط مردان انجام می‌شده است. اکنون مطالعه‌ای جدید با افزودن مجموعه شواهدی این ایده را به چالش می‌کشد. این تحقیق از کشف جسد زنی، دفن شده در کنار ابزار شکار در حدود ۹۰۰۰ پیش در آمریکا را گزارش می‌دهد.‌

به گزارش PHYS، این زن که در ارتفاعات آند کشف شد (فرد شماره ۶ سایت باستانی Wilamaya Patjxa Wilamaya Patjxa individual 6) یا WPI6 لقب گرفت. او در حالی یافت شد که پاهایش در حالت نیمه خمیده قرار داشت و مجموعه‌­ای از ابزارهای سنگی با دقت در کنار آن‌­ها قرار گرفته بود. آن­‌ها شامل سلاح‌های پرتابی (projectile points)- ابزارهایی که احتمالاْ برای نوک نیزه­‌های سبک که با [1] alatal پرتاب می­‌شدند (که به آن نیزه­ انداز[2] نیز می­‌گویند) نیز مورد استفاده قرار می­‌گرفت. نویسندگان استدلال می­‌کنند که چنین نیزه­‌های پرتابی برای شکار حیوانات بزرگ استفاده می‌­شده است.

[1]چوبی که توسط برخی از مردم بومی آمریکای شمالی برای سوق دادن نیزه یا دارت استفاده می شود.

[2]spear thrower

آیا زنان پیش از تاریخ شکار می‌کردند؟ تحقیقات جدید این‌ چنین اظهار می‌کنند

Artist impression of a prehistoric woman hunting. Credit: Matthew Verdolivo, UC Davis IET Academic Technology Services

WPI6 هنگام مرگ بین ۱۷ تا ۱۹ سال سن داشته است که از طریق تجزیه و تحلیل موادی به نام «پپتید» [1] (peptides) موجود در دندان­های او –که نشانگرهای جنسیت بیولوژیکی است– انجام گرفت که زن بودن او را نشان داد. در محل دفن، استخوان­های پستاندار بزرگی نیز وجود داشت که اهمیت شکار در جامعه وی را نشان می­داد.

نویسندگان این مطالعه که کارشان در مجله پیشرفت­های علمی (Science Advances) چاپ شده است، شواهدی از دیگر اسکلت­های دفن شده از همان دوره در قارۀ آمریکا را نیز بررسی کردند، و به طور خاص به گورهایی که حاوی ابزارهای مشابه مرتبط با مسابقۀ شکار بزرگ [2] (Big-Game hunting) بودند، نگاهی انداختند. آن­ها دریافتند که از ۲۷ اسکلتی که می­توان برای آن­ها جنسیت تعیین کرد ، ۴۱٪آن­ها زن هستند.

نویسندگان این پیشنهاد را می­دهند که این امکان وجود دارد که مسابقۀ شکار بزرگ در واقع توسط زنان و مردان با هم، در گروه­های شکارگر-گردآورنده در آن زمان در قارۀ آمریکا انجام می­شده است.

فرضیه­‌های رقابت

این ایده خلاف فرضیۀ دهۀ ۱۹۶۰ معروف به «مدل انسان (مرد)-شکارچی» [3] است و به طور فزاینده‌ای از ارزش آن می­کاهد. در این فرضیه اشاره می‌شود که شکار، خصوصا مسابقۀ بزرگ شکار، در درجۀ اول، و نه به صورت انحصاری، توسط اعضای مرد جوامع شکارچی-گردآورندۀ گذشته انجام می‌شده است.

[1]پـِپتید یا پپتاید پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند.به بیانی دیگر پپتیدها آمیدهایی هستند که به واسطه اثر متقابل بین گروه‌های آمینو و کربوکسیل آمینواسیدها تشکیل می‌شوند، در چنین ترکیبهایی گروه آمینو -NHCO-، به نام اتصال یا پیوند پپتیدی نامیده می‌شود.

[2]شکار حیوانات بزرگ برای گوشت و… .

[3]Man-The-Hunter model

برای اطلاعات بیشتر:

https://www.jstor.org/stable/20704737?seq=1#metadata_info_tab_contents

آیا زنان پیش از تاریخ شکار می‌کردند؟ تحقیقات جدید این‌ چنین اظهار می‌کنند

Excavations at Wilamaya Patjxa. Credit: Randall Haas

این فرضیه بر اساس تعداد کمی از شواهد مختلف است. احتمالا از همه مهمتر، این فرضیه در نظر می‌گیرد که جوامع شکارچی-گردآورندۀ گذشته و امروزی، سعی در درک اینکه چگونه آن­ها در گذشته­های عمیق­تر سازمان­دهی می­شدند را داشتند.

دیدگاه کلیشه­ای گروه­های شکارچی-گردآورنده این است که آن­ها شامل تقسیم جنسیتی کاری هستند، به این صورت که مردان شکار می­کنند و زنان بیشتر در نزدیک خانه با کودکان خردسال یا ماهی و علوفه می­مانند، گرچه در آن صورت نیز تنوع وجود دارد. بعنوان مثال، در میان گردآورندگان غذای آگتا (Agta) در فیلیپین، زنان به جای دستیار در اصل شکارچی هستند.

برخی از شکارچیان امروزی هنوز از atlatls استفاده می­کنند. و برخی از مردم از استفادۀ atlatls در رخدادهای رقابتی پرتاب کردن با زنان و کودکان که به طور منظم در آن شرکت می­کنند لذت می­برند. باستان­شناسان در حال مطالعۀ داده­های این رخدادها هستند که نشان می­دهد، امکان دارد atlatls بعنوان نوعی مساوی کننده (منظور این است وسیله­ای است که استفاده از آن برای هر فردی ممکن است) باشد و شکار توسط زنان و مردان را آسانتر کند، به این دلیل که احتمالا از اهمیت اندازۀ بدن و قدرت می­کاهد.

مطالعۀ جدید از ارزش فرضیه پیشین کاسته  و به تعداد یافته­های کم باستان­شناختی می­افزاید. برای مثال در محوطۀ ۳۴۰۰۰ سالۀ سانگهیر (Sunghir) روسیه، باستان­شناسان تدفین دو جوان را که احتمالا یکی از آن­ها دختری در حدود ۹ تا ۱۱ است را کشف کردند. هر دو نفر دارای ناهنجاری‌های جسمی بودند و با ۱۶ نیزه از عاج ماموت به خاک سپرده شده بودند. پیشکشی باورنکردنی از ابزارهای شکاری که احتمالا با ارزش بودند.

در سال ۲۰۱۷، یک تدفین مشهور از جنگجوی وایکینگ در سوئد که در اوائل قرن بیست کشف شد و مدت­ها مرد تصور می­شد، از نظر بیولوژیکی زن بود.این یافته باعث بحث قابل توجه و تا حدودی شگفت انگیز شد، و نشان می­دهد که چگونه ایده­های مدرن خود ما درباره نقش­های جنسیتی می‌توانند بر تفسیر تاریخ اخیر نیز تأثیر بگذارند.

قبلا در مورد تمایز بین «مشاغل پسران و مشاغل دختران» بحث شده است، همانطور که نخست­وزیر پیشین انگلیس گفته است، می­تواند مزایای تکاملی داشته باشد!به عنوان مثال، این می­تواند به مادران باردار و شیرده اجازه دهد در نزدیکی پایگاه خانه بمانند­، و خود و بچه­ها را از آسیب محافظت کنند. اما ما به طور فزاینده­ای یاد می­گیریم که این مدل خیلی ساده گرایانه است.

باتوجه به اینکه شکار سنگ ­بنای بقای بسیاری از گروه­های شکارچی-گردآورندۀ بسیار متحرک است، مشارکت در سطح جامعه نیز می­تواند مفهوم تطوری خوبی را تشکیل دهد.همانطور که برخی می­گویند، گذشته همچون کشوری خارجی است، هرچه شواهد بیشتری داشته باشیم به نظر می­رسد رفتار­های انسان متغیرتر بوده است!

اخبار مرتبط:

https://phys.org/news/2020-11-early-big-game-hunters-americas-female.html

 

این مقاله از مجوز The Conversation تحت مجوز Creative Commons بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.

close

۴ thoughts on “آیا زنان پیش از تاریخ شکار می‌کردند ؟ تحقیقات جدید این‌ چنین اظهار می‌کنند

 • 2020-11-13 در t 15:43
  Permalink

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

  پاسخ دادن
  • 2020-11-14 در t 15:31
   Permalink

   Hello, I apologize for the mistake that happened; This error was caused by a site supporter. This error has already been corrected, and an image description has been added.
   Thank you for your attention
   And we apologize for that.
   Respect

   پاسخ دادن
 • 2020-11-12 در t 13:07
  Permalink

  If you want to use the photo it would also be good to check with the artist beforehand in case it is subject to copyright. Best wishes. Aaren Reggis Sela

  پاسخ دادن
  • 2020-11-12 در t 13:48
   Permalink

   Hello, I apologize for the mistake that happened; This error was caused by a site supporter. This error has already been corrected, and an image description has been added.
   Thank you for your attention
   And we apologize for that.
   Respect

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *