تغییر خط مسیر انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی

تغییر خط مسیر انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی

در نتیجه انجام پروژه بررسی باستان‌شناسی در مسیر خط انتقال گاز سه راهی دشتک به زابل که به شناسایی ۳۸ محوطه و تپه باستانی منجر شد مسیر لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر یافت.

تغییر خط مسیر انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه‌های باستانی

به گزارش ایلنا، مجتبی سعادتیان (سرپرست هیئت باستان‌شناسی) گفت: بررسی باستان‌شناسی در مسیر خط انتقال گاز دشتک به زابل با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید و در طی فعالیت میدانی در یک دوره ۲۵ روزه تیمی متشکل از ۱۰ باستان شناس، مسیری به طول ۱۱۰ کیلومتر را به صورت گام به گام و منظم پیمایش کردند. 

این باستان‌شناس افزود: هیئت باستان‌شناسی در این مدت تمامی عوارض مصنوع واقع در این محدوده را نیز مورد بررسی و شناسایی قرار داد. 

سعادتیان تصریح کرد: طی این بررسی در محدوده‌ای به عرض حدود ۲۰۰ متر، تعداد ۳۸ محوطه و تپه باستانی شناسایی شد که قدیم‌ترین آثار این محدوده متعلق به هزاره سوم ق. م. بوده و تعدادی از محوطه‌ها نیز به دوره‌های تاریخی و اسلامی تعلق دارد. 

سرپرست هیئت باستان‌شناسی اظهار داشت: با توجه به دامنه پراکندگی مواد فرهنگی بر روی سطح و پیرامون محوطه‌های باستانی، مسیر در نظر گرفته شده جهت قرار دادن لوله گاز در مواردی که در محدوده آثار باستانی قرار داشت، تغییر پیدا کرده است تا هیچ گونه آسیبی متوجه آثار باستانی موجود در این پهنه نگردد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *