تپه کوزه‌چی زنجان در اواخر عصر آهن ۳، محوطه صنعتی بود

تپه کوزه‌چی زنجان در اواخر عصر آهن ۳، محوطه صنعتی بود

کشف سرباره‌های فلز آهن از محدوده کاوش شده و سطح تپه کوزه‌چی زنجان و سازه‌های حرارتی موجود در داخل گمانه‌ها نشان می‌دهد کل محوطه در اواخر عصر آهن ۳ به عنوان یک محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تپه کوزه‌چی زنجان در اواخر عصر آهن ۳، محوطه صنعتی بود

به گزارش ایلنا، ابوالفضل عالی (باستان شناس) با اعلام این خبر که تپه کوزه چی زنجان در اواخر عصر آهن ۳ محوطه صنعتی بوده است گفت : تپه کوزه چی در نزدیکی روستای رضا آباد از توابع بخش زنجانرود شهرستان زنجان ، در میان دره‌ای در شمال روستای رضا آباد و در فاصله ۱۰کیلومتری جنوب غرب معدن نمک چهرآباد واقع شده است.

این باستان شناس  تپه کوزه چی را  یکی از چندین محوطه باستانی حوزه آبریز تلخه رود دانست که در بررسی باستان شناسی محدوده اطراف معدن نمک در سال ۱۳۸۵ شناسایی شد و تصریح کرد: مطالعه اولیه یافته‌های سطحی تپه کوزه چی نشان داد که این محوطه مربوط به عصر آهن۳ و احتمالاً دوره هخامنشی است.

او افزود: بر اساس شواهد و مدارک باستان شناختی، دوران هخامنشی و ساسانی از ادوار اصلی استخراج نمک در معدن چهرآباد در دوران پیش از اسلام بود، بطوریکه بخش بزرگی از نهشته‌های باستانی و تونل‌های فروریخته استخراج نمک مربوط به این دو دوره است.

سرپرست هیئت باستان شناسی اینکه معدنکاران هخامنشی و ساسانی چه کسانی بودند و محل استقرار و زندگی شان کجا بوده را از جمله پرسش‌هایی اعلام کرد که همواره پژوهشگران معدن، در پی یافتن پاسخی صحیح برای آن از طریق بررسی‌های باستان شناسی و مطالعات آزمایشگاهی بوده‌اند.

وی  اظهار داشت: در این راستا یکی از اهداف مهم تیم کاوش معدن نمک، شناسایی محوطه‌های استقراری همزمان با ادوار استخراج نمک در محدوده پیرامون معدن بوده است.

عالی افزود:  برنامه بررسی و شناسایی حوزه آبریز تلخه رود که معدن نمک و روخانه های چهرآباد، مهرآباد و بویوک چای بخشی از آن هستند، نیز با همین هدف در سال‌های گذشته انجام یافت و محوطه‌های مختلفی از دوران پیش از تاریخ، ساسانی و اسلامی در آن محدوده شناسایی شد.

او با اشاره به این نکته که تپه کوزه چی تنها محوطه باستانی پیرامون معدن بود که شواهدی سطحی از عصر آهن ۳ و دوره هخامنشی داشت تصریح کرد: لذا تصمیم بر آن شد برای شناسایی ارتباط احتمالی این محوطه با معدن نمک برنامه گمانه زنی به منظور لایه نگاری در تپه کوزه چی انجام شود و به همین منظور کاوش تپه با  مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد.

به گفته این باستان شناس، گمانه زنی انجام یافته تاکنون نشان داده که لایه‌های تاریخی روی یک تپه طبیعی شکل گرفته و عمق لایه‌ها در قسمت های مختلف تپه حدود ۵/۱ متر است که بر بستر طبیعی تپه قرار گرفته‌اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی شواهد بدست آمده را نشانگر کارگاهی بودن این  محوطه در اواخر عصر آهن ۳ دانست  که در آن ذوب فلز و احتمالاً پخت سفال انجام می‌شد.

 او گفت: کشف سرباره‌های فلز آهن از محدوده کاوش شده و سطح تپه و نیز کشف سازه‌های حرارتی در داخل گمانه‌ها نشان می‌دهد کل محوطه در دوره یاد شده به عنوان یک محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

عالی در پایان خاطرنشان کرد: بجز آثار کارگاهی در لایه‌های بالاتر نیز شواهدی از لایه‌های استقراری ضعیف بدست آمده که احتمالاً از نظر زمانی جدیدتر از آهن ۳ است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *