ورود دادستان به خانه بروجردی‌ها و تَرَک پرحاشیه گنبدشیخ لطف‌الله

ورود دادستان به خانه بروجردی‌ها و تَرَک پرحاشیه گنبدشیخ لطف‌الله

از مهمترین اخبار میراث فرهنگی می‌توان به دو خبر اشاره کرد؛ دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها ورود کرد و خبر دیگر آنکه همچنان تَرَک مرمت شده گنبد شیخ لطف‌الله اصفهان حاشیه ساز است.

ورود دادستان به خانه بروجردی‌ها و تَرَک پرحاشیه گنبدشیخ لطف‌الله

ایرنا، دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری- گردشگری در مجاورت خانه تاریخی بروجردی‌ها، ضمن بازدید از محل به موضوع ورود کرد.

روح الله دهقانی دادستان کاشان در حاشیه بازدید از این طرح در دست ساخت گفت: دغدغه دوست‌داران میراث فرهنگی برای حفظ حریم منظر خانه بروجردی‌ها که به عنوان نماد خانه‌های ایرانی و از گزینه‌های ثبت در فهرست یونسکو شناخته می‌شود، ‌در نوع خود قابل تحسین و این نوع مطالبه‌گری از سرمایه‌های فرهنگی کاشان و بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: خانه بروجردی‌ها میراث ملی کشور به شمار می‌رود، رسالت همه ارگان‌ها تلاش در راستای حفظ این اثر بی‌نظیر است و با توجه به اهمیت بالا باید همه جوانب برای هر گونه اقدام سازه‌ای در حریم آن رعایت شود.

دادستان کاشان بیان کرد: باید موارد مرتبط با مجوزهای این مجتمع در حال ساخت به دقت بررسی شود و چنانچه به تشکیل کمیته‌ای برای تصمیم‌گیری نیاز باشد، با قید فوریت و رعایت حقوق عمومی و حقوق مکتسب سرمایه‌گذار با نظر متخصصان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: چنانچه کارشناسان میراث فرهنگی ادعا کنند که فرآیندهای قانونی برای این طرح دریافت نشده است و یا درخواست توقف طرح را در راستای حفظ منظر خانه تاریخی بروجردی‌ها داشته باشند، پس از بررسی مدارک دستورات لازم صادر خواهد شد.

قصه پرحاشیه ترک مرمت شده گنبد شیخ لطف‌الله اصفهان

ماجرای مرمت گنبد شیخ لطف‌الله همچنان ادامه دارد، مسوولان امر ، آن را تمام شده می‌دانند اما برخی از متخصصان با ابراز نگرانی از اقدامات انجام شده و ادامه کار با روش پیشین برای ترک‌های بعدی می‌گویند مرمت هر اثر جهانی نیازمند مشورت همگانی و رعایت اصول علمی است تا از دغدغه‌ها بکاهد.

آبان ماه سال گذشته بود که گنبد شیخ لطف‌الله به سرخط خبرهای میراث فرهنگی تبدیل شد و نحوه مرمت این اثر تاریخی همچنان با کش و قوس هایی ادامه دارد.

رئیس ایکوموس ایران، مهدی حجت در نشستی در اصفهان گفته بود گنبد را خراب کرده اند و بعد از آن انتقادها از سوی کارشناسان  ادامه داشت، این اما تنها کارشناسانی نبودند که از نحوه مرمت گنبد انتقاد می‌کردند بلکه تغییر رنگ ترک مرمت شده نسبت به سایر ترک ها توجه مردم عادی را هم به خود جلب کرده بود.

شماری از کارشناسان و حتی کسانی مثل محمدحسن محبعلی که سال گذشته به همراه گروهی از سوی وزارت میراث فرهنگی در بازدید از گنبد شیخ لطف الله مرمت انجام شده را تایید کرده بود، از اینکه کارشناسان منتقد شاخص اصفهان همچنان بعد از گذشت یک سال نتوانسته اند، از نزدیک و از روی داربست ترک مرمت شده را تا بتوانند مشورت درستی درباره ادامه کار مرمت ترک‌های دیگر بدهند انتقاد کردند.

محمدحسن محبعلی از پیشکسوتان مرمت کشور است که از سوی وزارت میراث فرهنگی به عنوان ناظر عالی مرمت گنبد شیخ لطف الله تعیین شد اما هنوز این ابلاغ به دست او نرسیده و در یک سال گذشته دعوتی از او برای بازدید و بررسی گنبد نشده است.

محبعلی پیشتر به ایرنا گفته بود که مسئولان میراث فرهنگی اصفهان بهتر بود برای گنبدی با اهمیت شیخ لطف الله  بیشتر مشورت می‌کردند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *