باستان‌شناسان در مصر حدود 100 تابوت مدفونِ شده در بیش از 2500 سال پیش را کشف کرده‌اند

باستان‌شناسان در مصر حدود 100 تابوت مدفونِ شده در بیش از 2500 سال پیش را کشف کرده‌اند

تعدادی مومیایی و حداکثر 40 مجسمه طلاکاری شده در گورستان فراعنه (جنوب قاهره) یافته شده است. تابوت ها و مجسمه های مهر و موم شده با قدمتی بیش از 2500 سال قبل، در نمایشگاهی موقت در پای هرم پله ای جوزر( در ساقره) به نمایش درآمد.

باستان‌شناسان در مصر حدود 100 تابوت مدفونِ شده در بیش از 2500 سال پیش را کشف کرده‌اند

به گزارش گاردین، باستان شناسان  تابوتی را باز کردند و در آن یک مومیایی کاملاً محافظت شده در پارچه پیچیده شده بود. آنها  با استفاده از اشعه ایکس بر روی ساختارهای مومیایی باستان، چگونگی حفظ بدن را نشان دادند.

خالد الانانی (Khaled el-Anany)، وزیر گردشگری و آثار باستانی، در یک کنفرانس خبری گفت: «این کشفیات مربوط به سلسله بطلمیوسی است که حدود 300 سال (از حدود 320 ق.م تا حدود 30 ق.م)، بر مصر حکومت می کردند و البته دوره متاخر مصر باستان[1] (664-332 ق.م ) »

وی هم چنین افزود که آنها آثار را حداقل به سه موزه قاهره از جمله موزه بزرگ مصر (که در نزدیکی اهرام معروف جیزه در حال ساخت است) منتقل خواهند کرد.

وی گفت که اواخر امسال کشف دیگری را در گورستان ساقره (Saqqara ) اعلام خواهند کرد. یافته های موجود در گورستان مشهور، آخرین کشف از مجموعه کشف های باستان شناسی در مصر است. از ماه سپتامبر، مقامات آثار باستانی حداقل 140 تابوت مهر و موم شده، که بیشتر آنها مومیایی دارند، در همان منطقه ساقره کشف کرده اند!

مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی، روز شنبه  خطاب به خبرنگاران گفت: باستان شناسان مصری “راهروهای دیگری پر از تابوت، طلاکاری شده، نقاشی شده و هم چنین بسیار زیبا تزئین شده ” را کشف کرده اند.

سایت ساقره بخشی از گورستان در پایتخت باستانی مصر، ممفیس، است که شامل اهرام جیزه و همچنین اهرام کوچکتر مانند اهرام ابوصیر (Abu Sir)، دهشور (Dahshur) و ابو رویش (Abu Ruwaysh) است. ویرانه های ممفیس در دهه 1970 به عنوان میراث جهانی یونسکو تعیین شد.

مصر اکتشافات باستان شناسی خود را به امید رونق صنعت گردشگری اش، که پس از اعتراضات مردمی سال 2011 و کناره گیری حسنی مبارک در سال 2011 ، درگیر آشوب های سیاسی بوده است، تبلیغ می کند. در سال جاری نیز ویروس کرونا به این بخش ضربه دیگری وارد کرد.

[1] دوره متاخر مصر باستان اشاره به آخرین دوره حکمرانی حاکمان بومی مصر بعد از دوره سوم میانه در 26 امین دودمان (یا دوره سائیت) بنیان گذاری شده توسط پسامتیخ اول، و هم چنین دوره حکومت هخامنشیان بر مصر بعد از حمله کمبوجیه دوم در سال 525 ق.م نیز دارد. (مترجم)

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *