به تپه تاریخی رحم نکردند

به تپه تاریخی رحم نکردند

باران تاریخ را رو آورده، نه تاریخی جدید بلکه تاریخی هفت‌هزارساله از زیر تپه‌ای که نیمی از آن را لودرها صاف کرده‌اند، نیم دیگرش زیر نگاه‌های تیزبینِ خانه‌های در حال ساخت قرار گرفته و دامنه‌اش هم زیر پای جوانانِ در حال بازی در حال نابودی کامل است.

به تپه تاریخی رحم نکردند

به گزارش ایسنا، تنها دردِ تپه‌ تاریخی «مافین‌آباد» اسلامشهر این روزها فقط بی‌توجهی به آن نیست؛ شاید بزرگترین دردش خیابانی است که شهرسازان و مدیریت شهری، بدون هیچ اعتراضی از سوی میراث فرهنگی از وسط تپه‌ هفت‌هزار ساله عبور دادند و یک نیمه‌اش زیر چرخ‌های لودر برای تبدیل به خیابان به طور کامل از بین رفت و حالا باقی‌مانده‌های همان تپه در معرض ساخت‌وسازهای اطرافش رو به نابودی است. حفاران غیرمجاز هم روی تپه را به پنیر سوئیسی تبدیل کرده‌اند که از هر حفره‌اش سفال‌های تکه تکه‌شده بیرون زده‌اند. با این همه زخم دیگر حرف از مخدوش شدن عرصه و حریم تپه که دردی را دوا نمی‌کند.

آخرین بار شهریور سه سال قبل بود که فرشید مصدقی – عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه – نسبت به وضعیت این محوطه هشدار داده بود «محوطه باستانی هفت‌هزارساله مافین‌آباد در اسلامشهر با وجود ثبت در فهرست آثار ملی، بررسی‌ها و کندوکاوهای علمی، بازدیدهای کارشناسی و اعلام متناوب ضوابط حفاظتی، در معرض نابودی کامل قرار گرفته است.»

البته پیش از آن، آخرین هشدارها به ۱۱ سال قبل‌ترش یعنی سال ۱۳۸۶ برمی‌گردد، وقتی سرپرست هیات گمانه‌زنی تپه‌ تاریخی مافین‌آباد در آن سال به وضعیت نامناسب محوطه اشاره کرد و برای آن هشدار داد و آن را محوطه‌ای دانست تبدیل‌شده به زباله‌دانی و پاتوغ معتادان.

حالا و در طول همه ۱۴ سال گذشته این تپه تاریخی با همان هشدارها جلو می‌رود و هیچ قدم دیگری برای آن برداشته نشده است.

بر اساس دیده‌های خبرنگار ایسنا، خیابانِ تازه بازشده در کنار دامنه‌ تپه را جوانان زمینِ بازی کرده‌اند و با توپی که گاه‌گاهی به دیواره‌های تپه می‌خورد، «جوانی می‌کنند»، سرما و باد به تنه‌ تکه تکه‌شده‌ تپه مافین‌آباد می‌خورد و نخاله‌های آوارشده دور تا دور محوطه بیش از پیش به چشم می‌آیند، نخاله‌هایی که به نظر تازه‌اند و انگار همین چند ساعت قبل روی زمینِ کنار تپه آوار شده‌اند.

در بخشی از تپه که قبلا صاف شده و امروز بیشتر شبیه به پاگردی شده بین تپه، پتو و سیاهی آتشِ تازه خاموش‌شده‌ معتادان به تنِ تپه‌ تاریخی بیش از پیش به چشم می‌آید.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *