توله گرگ مومیایی‌شده‌ حداقل ۵۶ هزار سال پیش زندگی می‌کرده است

توله گرگ مومیایی‌شده‌ حداقل ۵۶ هزار سال پیش زندگی می‌کرده است

توله گرگ مومیایی‌شده‌ حداقل ۵۶ هزار سال پیش زندگی می‌کرده است

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی دانشمندان می‌گویند، توله گرگ مومیایی‌شده‌ای که در سال ۲۰۱۶ توسط یک معدنچی طلا در شمال کانادا کشف شد، حداقل ۵۶ هزار سال پیش زندگی می‌کرده است.

این توله گرگ ماده که ده‌ها هزار سال در خاک منجمد پنهان بود، در حوالی شهر داوسون در استان یوکان کانادا کشف شد.

باستان‌شناسان می‌گویند بخش‌هایی از سر، ‌دم ،‌ پنجه‌های خزدار و دندان‌های این توله‌گرک با وجود گذر زمان به خوبی حفظ شده و “کامل‌ترین” مومیایی گرگ است که تا به حال شناخته شده است.

جولی میخن، دانشیاز آناتومی از دانشگاه آیووا آمریکا می‌گوید: ” این توله اساسا ۱۰۰ درصد دست نخورده باقی مانده و تنها چشم‌هایش از بین رفته‌ است.”

تیمی از باستانشناسان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانستند بسیاری از جنبه‌های زندگی این توله، از سن و رژیم غذایی گرفته تا علت احتمالی مرگ او را شناسایی کنند.

در یافته‎‌های این تیم که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که آزمایش‌های زیادی روی توله گرگ انجام شده و در نتیجه آن‌ها دریافته‌اند که این جانور هنگام مرگ گرسنه نبوده و یک ماهی قزل آلا خورده و حدود ۷ هفته از عمرش می گذشته است.

با مقایسه یافته‌های دی‌ان‌ای و تجزیه و تحلیل مینای دندان این توله گرگ، باستانشناسان دریافته‌اند که او احتمالاً بین ۵۶ تا ۵۷ هزار سال پیش زندگی می‌کرده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که در حالی که فسیل‌های گرگ در یوکان و در اطراف آلاسکا نسبتا رایج است، اما مومیایی پستانداران بزرگتر نادر است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *