جزییات جدید از کشف سنگ‌های باستانی در کرمانشاه

جزییات جدید از کشف سنگ‌های باستانی در کرمانشاه

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دالاهو به تشریح جزییات بیشتری از کشف سنگ‌های باستانی در اراضی زراعی این شهرستان پرداخت.

جزییات جدید از کشف سنگ‌های باستانی در کرمانشاه

دکتر شهرام علی‌یاری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به کشف سه اثر سنگی باستانی در شهرستان دالاهو، اظهارکرد: چند روز پیش یکی از کشاورزان بخش گهواره دالاهو حین شخم زدن زمین زراعی خود متوجه چند قطعه سنگ حجاری شده می‌شود.

وی بابیان اینکه سنگ‌های کشف شده پایه ستون هستند و نه سرستون، تصریح کرد: با اعلام گزارش این کشف، در محل حاضر شدیم و مشخص شد که سنگ‌های کشف شده سه پایه ستون تاریخی هستند که در زمینی کشاورزی نزدیک به یک تپه تاریخی پیدا شده‌ است.

این باستان شناس کرمانشاهی افزود: سبکی که این پایه ستون ها به شیوه آن حجاری شده اند، همانند سبک پایه ستون هایی است که در معبد تاریخی آناهیتا قرار دارد و به نظر می رسد که این پایه ستون‌ها هم متعلق به دوره اشکانی باشند.

وی تصریح کرد: در نزدیکی محل کشف این سه قطعه سنگ باستانی تپه ای تاریخی قرار دارد که هنوز کاوش نشده، اما تاکنون در بررسی هایی که از آن داشته ایم تعدادی مواد فرهنگی را در این تپه کشف کرده ایم که مربوط به دوره اشکانی بوده اند.  

علی‌یاری اضافه کرد: این تپه با نام تپه بابااسکندر شاخص ترین محوطه تاریخی بخش گهواره است که چندین هکتار مساحت دارد و این قابلیت را دارد که مورد کاوش قرار گیرد.

این باستان اعلام کرد: باتوجه به کشف این سه پایه ستون تاریخی  این احتمال وجود دارد که در دوره ای تاریخی تالار یا ایوان ستون داری در این محل وجود داشته است.

به گفته این مسئول بررسی های دقیق تر روی این سه قطعه سنگ تاریخی درحال انجام است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *