دنیای پنهان باکتری‌ها و قارچ‌ها در نقاشی‌های لئوناردو داوینچی کشف شده است.

دنیای پنهان باکتری‌ها و قارچ‌ها در نقاشی‌های لئوناردو داوینچی کشف شده است

لئوناردو داوینچی به خاطر کارهای هنری استادانه، ظریف و ایده‌های فناوری‌ پیشرفته‌اش مشهور است. اما تحقیقات جدید سطح دیگری از پیچیدگی نقاشی‌های او را نشان داده است: دنیایی پنهان از اشکال کوچک زندگی در آثار هنری او.‌

دنیای پنهان باکتری‌ها و قارچ‌ها در نقاشی‌های لئوناردو داوینچی کشف شده است.

به گزارش Live Science، محققان گفته‌­اند، این یافته­‌ها می‌­تواند به ساخت “کاتالوگ” میکروبیوم[1] برای آثار هنری کمک کند. هر یک از این قطعات به اندازه کافی یک مجموعه میکروب منحصر به فرد داشت که محققان می­‌توانستند آن را، صرفاً از طریق مطالعه زیست‌شناسی میکروسکوپی آن دوباره شناسایی کنند، و میکروبیوم‌­های نقاشی دارای عناصر کلیدی مشترک کافی بودند تا به محققان کمک کند نسخه‌های تقلبی­ را براساس تفاوت در میکروبیوم‌­ها یا حتی نقاشی­‌های معتبری که در طی قرن­‌ها در شرایط مختلف نگهداری شده بودند، تشخیص دهند. محققان همچنین نشان دادند که نقاشی­‌های داوینچی میکروبیوم به طور قابل توجهی متفاوت از آنچه انتظار می رفت، با تعداد زیادی باکتری و DNA انسان – که احتمالاً نتیجه قرن­‌ها کار توسط مرمتگران هنر و سایر افراد است، دارد. میکروب­‌هایی که با تخریب کاغذ به مرور زمان شناخته می‌­شوند نیز وجود داشتند که نشان می­‌داد چرا تلاش­‌های ترمیم کنندگان ضروری بوده است. این مطالعه که به مثابه یک تمرین اثبات مفهوم است، نشان می­‌دهد که چگونه میکروبیوم‌­ها در آینده می‌­توانند تاریخ غیر منتظره برخی از آثار هنری را نشان دهند یا به کشف نمونه‌های جعلی کمک کنند.

محققان مواد بیولوژیکی میکروسکوپی، زنده و مرده را در هفت نقاشی «شاخص»  استاد بررسی کردند و تنوع غیر منتظره­ای از باکتریها، قارچ‌­ها و DNA انسان را یافتند. احتمالاً بیشتر این مواد پس از مرگ داوینچی در 501 سال پیش به خوبی بر روی طرح­‌ها قرار گرفته است، بنابراین DNA (یا حداقل قسمت عمده­ای از آن) به احتمال زیاد از افراد دیگری ناشی می­‌شود که در طول قرن­‌ها نقاشی­‌ها را ترمیم کردند و نه خودش. اما مواد بیولوژیکی تازه کشف شده داستانی برای گفتن دارند.

محققان نوشتند، بزرگترین شگفتی، تجمع زیاد باکتری در نقاشی‌­ها بود، به ویژه در مقایسه با قارچ­‌ها. مطالعات گذشته نشان داده است که قارچ­‌ها تمایل به غلبه کردن به میکروبیوم اجسام کاغذی مانند این نقاشی­‌ها دارند، اما در این مورد مقدار غیرمعمول زیاد باکتری از انسان و حشرات (احتمالاً مگس­‌هایی که در مقطعی روی کاغذ مدفوع کردند) وجود دارد.

محققان در بیانیه­‌ای گفتند: «به طور کلی، به نظر می‌­رسد که حشرات، کارکنان مرمت و موقعیت جغرافیایی ردپای نامرئی از خود روی نقاشی­‌ها بر جای می­‌گذارند. [اما] دشوار است بگوییم که آیا هر یک از این آلودگی­‌ها از زمانی که لئوناردو داوینچی نقاشی­‌های خود را ترسیم می­‌کند نشات گرفته است».

بیشتر این DNA به احتمال زیاد از افرادی آمده است که از قرن پانزدهم کار بازسازی را شروع کرده­‌اند. این تیم مواد ژنتیکی را از نظر جزئیات لازم برای بررسی اینکه ممکن است به طور مشخص از چه کسانی آمده است، تجزیه و تحلیل نکرده است.

محققان با استفاده از ابزار جدیدی به نام Nanopore ، روش توالی ژنتیکی‌ای که به سرعت مواد ژنتیکی را تجزیه و تجزیه و تحلیل می­‌کند، مطالعه دقیق مواد مختلف بیولوژیکی را انجام دادند. همین محققان میکروبیو‌م‌­های هنری را در گذشته بررسی کرد‌ه‌­اند تا مشخص کنند چگونه مجسمه‌هایی که از قاچاقچیان کشف شده­‌اند، در زمانی که آن‌ها را پنهان کرده بودند انبار شده بودند. به گفتۀ آن­‌ها، با ادامۀ کار، این روش می­‌تواند جزئیات جدیدی از تاریخ آثار هنری که حتی به خوبی مطالعه شده­‌اند را نشان دهد.

این مطالعه جمعه (20 نوامبر) در مجلۀ Frontiers in Microbiology منتشر شد.

در اصل در Live Science. منتشر شد.

[1] ریزاندامگانِ هم‌زیست انسان یا میکروبیوم انسان به زیست‌بوم میکروبی، قارچی بدن انسان گفته می‌شود که نوعی هم‌زیستی و هم‌سُفرگی با بدن پیدا کرده‌اند و وجودشان بخشی از سازوکار طبیعی و گاه ضروری و بایسته بدن گردیده است.

اخبار مرتبط: 

پنج مورد که احتمالا در مورد لئوناردو  داوینچی نمی­دانید.

سایر اخبار مرتبط:

https://www.livescience.com/39444-gut-bacteria-health.html

https://www.livescience.com/27458-microbiome-surprising-facts.html

https://www.livescience.com/39444-gut-bacteria-health.html

 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *