شاهکاری دیگر از مسئولان میراث فرهنگی : وقتی منطقه تاریخی سردشت به چراگاه تبدیل می‌شود

شاهکاری دیگر از مسئولان میراث فرهنگی : وقتی منطقه تاریخی سردشت به چراگاه تبدیل می‌شود

محله سردشت تون شهرستان فردوس یکی از پنج محله تاریخی تون است که این روزها با غفلت مسئولان به جای جذب گردشگر و توریست به مکانی برای چرا و نگهداری دام تبدیل شده است.

شاهکاری دیگر از مسئولان میراث فرهنگی : وقتی منطقه تاریخی سردشت به چراگاه تبدیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، گردشگری و جذب توریست یکی از راه‌های کسب درآمد هر منطقه است چیزی که از سالیان گذشته تاکنون بسیاری از کشورها برای جذب توریست و گردشگر نهایت سعی و تلاش خود را کرده و سعی بر آن داشتند تا با معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌ها خود برای حفظ آنها و کسب درآمدها گام بردارند.

خراسان جنوبی نیز از نظر قدمت تاریخی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی و خدادادی زیادی مانند کویر تا گنجینه‌های عظیم تاریخی بهره‌مند است.

از سال‌های گذشته مسئولان استان تلاش کردند تا با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی زمینه جذب توریست را فراهم کنند اما این تلاشها با یک غفلت کوتاه می‌تواند همه تلاش را از بین ببرد.

یکی از جاذبه‌های تاریخی و قدیمی خراسان جنوبی محله سردشت شهر تون در شهرستان فردوس است که این بنای تاریخی یادگار دوران پهلوی است.

متأسفانه در اثر غفلت و کوتاهی برخی افراد اگر این روزها گذرتان به محله سردشت تون افتاد با صحنه‌هایی مواجه می‌شوید که نگران کننده و مشمئز کننده است.

گویی تاریخ در لا‌به لای زمان از محله تاریخی سردشت تون در سایه غفلت و بی توجهی مسعولان رخت بربسته است و زیبایی چشم نواز آن را به محلی برای نگهداری دام تبدیل کرده است.

سردشت که قطعه‌ای برجای مانده از پازل تاریخ تون است این روزها رنگ باخته و صدای گوسفندان از جای جای آن به گوش می‌رسد.

نگهداری دام‌ از سالیان گذشته در این بافت بوده  و کوچه‌های تاریخی محله تاریخی سردشت را نازیبا کرده است.

یکی از شهروندان فردوسی با بیان اینکه سردشت یکی از مناطق تاریخی فردوس است که در غفلت مسئولان و بی اطلاعی مردم از ارزش بافت تاریخی آن، به محلی برای نگهداری دام تبدیل شده است گفت: رفت و آمد دام در این محله تاریخی سبب به وجود آمدن چهره‌های ناخوشایند در بافت شده   و مسئولان گویی چشمشان را به این صحنه‌ها بسته‌اند.

یکی دیگر از شهروندان  با بیان اینکه محله تاریخی سردشت تنها محله از بافت تاریخی تون است که تاکنون تخریب نشده بود گفت: این محله دارای آثاری ارزشمند از جمله سردشت، خانه کوباری، خانه یاحقی و حوض انبارهاست. 

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از مردم منطقه به بهانه نبود مکان برای نگهداری دام از مکان تاریخی استفاده می‌کنند که جای بسی تاسف است که بگذاریم به این راحتی آثار تاریخی نابود شود. 

یکی از دامداران منطقه نیز گفت: این ملک آب و اجدادی ما است و با وجود هزینه‌های بالا برای نگهداری دام مجبوریم دام خود را در این مکان نگهداری کنیم.

یکی از کارشناسان تاریخ نیز به خبرنگار تسنیم گفت: محله سردشت تون یکی از پنج محله شهر تاریخی تون است که 14 اثر از این اثر تاریخی ارزشمند در سال 47 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 

شهردار فردوس نیز در این رابطه اظهار: تا کنون جلسات متعددی برگزار شده  تا به هر نحوی هماهنگی لازم انجام شود تا از ورود دام به این محله تاریخی جلوگیری شود. 

کاظمی افزود: تلاشها بر این است تا در برنامه کوتاه مدت  واحدهای دامداری داخل باغ جمع‌آوری شوند هرچند محوریت این موضوع بر عهده جهاد کشاورزی است.

مدیر جهاد کشاورزی فردوس نیز گفت: با پیگیری و برنامه ریزی‌هایی که داشتیم قرار بر راه‌اندازی مجتمعی است تا دام‌هایی که در محله سردشت نگهداری می‌شوند به  این مجتمع منتقل شوند. 

سلیمانی افزود: تلاش می‌شود که اگر تا پایان سال راه‌اندازی مجتمع محقق شود با اولویت دامدارانی که در این منطقه هستند دام‌ها منتقل شوند. 

حال این روزها آنچه در گذر از محله تاریخی سردشت به جای بناهایی تاریخی می‌توان دی محلی برای نگهداری و چرای دام  است. میراث کهنی که در سایه غفلت مسئولان به جای کاربری توریستی به چراگاهی برای دام تبدیل شده است.

بناهایی که هر کدام‌شان می‌تواند با ایجاد اقامتگاه بومگردی مقصد توریست‌هایی شود که باعث کسب درآمدزایی برای مردم منطقه و رونق اقتصادی استان شود اما اینک جولان گاهی برای دام‌ها شده که این امر نیازمند توجه مسئولان و همت و تلاش آنها برای رفع مشکل دامداران و تقویت زیرساخت‌ها و توسعه و مرمت بناهای منطقه است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *