عبور راه‌آهن از تپه‌حصار مانعی بر سر راه ثبت جهانی اثر

عبور راه‌آهن از تپه‌حصار مانعی بر سر راه ثبت جهانی اثر

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: طرح‌های مطالعاتی و مکاتبه‌های لازم برای برداشتن خط ریل راه آهن از محوطه تپه‌حصار دامغان در سطح کشوری، به عنوان گامی در ثبت جهانی آن پایان یافت.

عبور راه‌آهن از تپه‌حصار مانعی بر سر راه ثبت جهانی اثر

ایسنا، مهدی جمال در بازدید از مجموعه تپه‌حصار دامغان افزود: عبور ریل راه آهن از محوطه مجموعه تاریخی تپه‌حصار یکی از موانع اصلی برای ثبت جهانی این محوطه تاریخی است.

وی افزود: دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، حساسیت ویژه‌ای بر روی این موضوع دارند و مکاتبه‌های بسیاری نیز با وزیر راه و شهرسازی در این زمینه انجام شده است.

جمال با اشاره به اینکه مجموعه تپه‌حصار از شاخص‌های گردشگری خوبی برخوردار است و یکی از مقصدهای مهم گردشگری استان به شمار می‌رود، تاکید کرد: تپه‌حصار برای معرفی و بهتر دیده شدن، علاوه بر اعتبارهای ملی میراث، به اعتبار استانی سالانه نیاز دارد.

وی ادامه داد: امسال ۲۰ میلیارد ریال اعتبار ملی به طرح سامان‌دهی محوطه تاریخی و هفت هزارساله تپه‌حصار دامغان اختصاص یافت، در حالی که هیچ مبلغی از سوی استان برای این بنا درنظر گرفته نشد.

او بیان کرد: حضور اشمیت، یکی از بزرگ‌ترین باستان‌شناسان جهان در این مکان در گذشته، گواه خوبی بر ارزش بی‌نظیر این تپه‌ است و همه باید برای حفظ، تامین زیرساخت‌ها و معرفی این بنا به میراث‌فرهنگی کمک کنند.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان تصریح کرد: همان‌گونه که در ستاد خدمات سفر، ۴۲ دستگاه با میراث فرهنگی همکاری دارند، بدون شک در حفظ بناهای تاریخی نیز میراث‌فرهنگی به کمک همه استان و همه دستگاه‌های اجرایی نیاز دارد.

تپه‌حصار دامغان در ردیف پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد و در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع است. این تپه باستانی یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران محسوب می شود.

قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و ۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و سه دوره‌ اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد.

تپه‌حصار دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *