مالکان اراضی اطراف محوطه تپه‌حصار با میراث فرهنگی همکاری کنند

مالکان اراضی اطراف محوطه تپه‌حصار با میراث فرهنگی همکاری کنند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: میراث فرهنگی برای سامان‌دهی عرصه تپه‌حصار و مشخص کردن بهتر محدوده آن، نیازمند همکاری مالکان اراضی اطراف این محوطه تاریخی است.

مالکان اراضی اطراف محوطه تپه‌حصار با میراث فرهنگی همکاری کنند

مصطفی یغمائیان در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: در مسیر سامان‌دهی محوطه تپه‌حصار مشکلاتی وجود دارد که یکی از این مشکلات، مالکانی هستند که در محدوده تپه حصار، از سال‌ها پیش کشت و کار می‌کردند ، تلاش می شود تا مسیر رفع این مشکل با مذاکره فراهم شود. 

وی اضافه کرد: در مرحله اول طبق قرارداد جدید، در حال نقشه‌برداری و تعیین نقاط موطه این تپه تاریخی هستیم تا پس از نقشه برداری، تعداد مالکان و مساحت محدوده این بنای تاریخی را به صورت دقیق مشخص کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان تصریح کرد: با توجه به پیشینه تاریخی بیش از هفت هزار ساله و ویژگی های موجود در تپه حصار، بدون شک تمامی اقدامات در راستای ثبت جهانی در حال انجام است تا بتوان این مجموعه را به دنیا معرفی کرد.

تپه حصار به اعتبار استانی نیازمند است

یغمائیان اظهار داشت: امسال ۲۳ میلیارد ریال اعتبار کشوری برای تپه حصار درنظر گرفته شد و پیگیری می شود تا در راستای ثبت جهانی این بنا، اعتبار قابل توجهی برای سال آینده تخصیص یابد. 

وی خاطرنشان کرد: بدون شک در کنار اعتبارهای ملی، باتوجه به اهمیت این مجموعه تاریخی بی نظیر از مسئولان استانی انتظار می رود تا اعتبارات استانی نیز برای این بنا در نظر گرفته شود. 

یغمائیان، کارگاه مرمتی تپه حصار را یکی از کارگاه‌های فعال استان سمنان دانست و ادامه داد: علامت گذاری محدوده بنا، بهسازی و تعیین مسیر بازدید، کف سازی و هدایت آب‌های سطحی، از اقدامات در حال انجام است.

تپه‌حصار دامغان در ردیف پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد و در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع است. این تپه باستانی یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران محسوب می شود.

قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و ۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و سه دوره‌ اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد.

تپه‌حصار دامغان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *