پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی «هگمتانه تا همدان» به یونسکو می‌رود

پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی «هگمتانه تا همدان» به یونسکو می‌رود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان گفت: پرونده ثبت جهانی «منظر تاریخی هگمتانه تا همدان» تا پایان سال تکمیل و سال آینده به یونسکو ارسال می‌شود.

پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی «هگمتانه تا همدان» به یونسکو می‌رود

علی مالمیر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در این پرونده ثبت جهانی هگمتانه به تنهایی مدنظر نیست، اظهار کرد: منظر تاریخی هگمتانه تا همدان شامل تپه باستانی هگمتانه، بازار تاریخی همدان، میدان آرامگاه بوعلی‌سینا، بخشی از بافت واجد ارزش به ویژه در رینگ اول شهر و آثار متعددی که در این محدوده قرار دارد را شامل می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان ادامه داد: کارهای مطالعاتی پرونده ثبت جهانی هگمتانه در حال انجام است و مقرر شده با شتاب بیشتری تکمیل شده تا نیمه اول سال آینده برای بررسی به یونسکو ارسال شود.

مالمیر تصریح کرد: برای ثبت جهانی قبل و بعد از تکمیل پرونده و همچنین ثبت باید اقداماتی انجام و برای تکمیل پرونده عواملی درنظر گرفته شود که این موارد در استانداری پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه تکمیل پرونده پیچیده و زمان بر است، مطرح کرد: با توجه به آثار متعددی که در دل پرنده وجود دارند، در صورت نیاز باید اقداماتی در حوزه مرمت و احیای آن‌ها داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان در پایان از دستور کار پرونده کاروانسراها برای ارسال به یونسکو خبر داد و گفت: دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد از استان همدان نیز در این پرونده قرار دارند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *