پس از ۳۷ سال مجسمه شیر برنزی به هرمزگان باز می‌گردد

پس از ۳۷ سال مجسمه شیر برنزی به هرمزگان باز می‌گردد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: پس از ۳۷ سال دستور بازگشت مجسمه شیر برنزی فارغان به هرمزگان صادر شد.

پس از ۳۷ سال مجسمه شیر برنزی به هرمزگان باز می‌گردد

ایسنا، رضا برومند درتشریح این خبر، افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده از سوی این اداره کل دستور بازگشت شیر برنزی فارغان توسط معاون میراث‌فرهنگی کشور صادر شد.

وی با اشاره به اینکه نامه‌نگاری‌های انتقال این گنجینه با ارزش انجام‌شده است، تصریح کرد: منتظر همکاری اداره­کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان برای انتقال این اثر به استان هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی هرمزگان ادامه داد: شیر برنزی در سال ۱۳۶۲ در زمین‌های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی‌آباد کشف شد و به علت نبود امکانات نگهداری در آن زمان به کرمان ارسال شد و سال‌هاست که در موزه کرمان نگهداری می‌شود.

برومند با اشاره به اینکه اکنون‌که این استان دارای موزه مردم‌شناسی است جای خالی این اثر ارزشمند به‌شدت در این موزه احساس می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم با همکاری موزه کرمان هر چه سریع‌تر این مهم تحقق یابد و دوستداران فرهنگ و تاریخ استان بتوانند از نزدیک این اثر ارزشمند را در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بندرعباس مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا، مجسمه شیر برنزی در سال ۱۳۶۲ در زمین‌های کشاورزی روستای بسته فارغان حاجی‌آباد کشف شد. این مجسمه با ۶۲ کیلو وزن مربوط به دوره هخامنشی است. بلندی آن حدود ۴۲ سانتیمتر است و زیر چهار دست و پای آن چهارمیخ مخروطی شکل وجود دارد که ۸ سانتیمتر بلندی دارد و نشان می‌دهد این مجسمه در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *