تعیین حریم تپه “سه‌گردان” مهاباد نیازمند یک میلیارد ریال اعتبار است

تعیین حریم تپه "سه‌گردان" مهاباد نیازمند یک میلیارد ریال اعتبار است

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: تعیین عرصه و حریم تپه تاریخی "سه‌گردان" روستای لج این شهرستان به یک میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

تعیین حریم تپه "سه‌گردان" مهاباد نیازمند یک میلیارد ریال اعتبار است

عبید سرخابی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای تامین اعتبار موردنیاز برای این امر با فرمانداری مهاباد مکاتبات لازم انجام شده تا در صورت تامین منابع مالی آن اقدامات لازم جهت تعیین حریم این تپه تاریخی عملیاتی شود.

وی ادامه داد: در صورت تعیین عرصه و حریم تپه تاریخ سه گردان مهاباد پاسخگویی به استعلام‌ها سرعت پیدا کرده و اقدامات لازم برای آزادسازی زمین‌های اطراف این محوطه نیز در راستای حفاظت و صیانت از آن آغاز می‌شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد اظهار داشت: همچنین تعیین عرصه و حریم این تپه تاریخی که متعلق به دوره آهن و مفرغ است موجب خواهد شد تا از نظر قانونی جلوی هرگونه تعدی و ساخت و ساز غیرمجاز در این محوطه را گرفت.

سرخابی بیان کرد: امسال در این شهرستان در مناطق “تپه شایگان” و “تپه محمودکان” در داخل شهر تعیین عرصه و حریم آن مشخص و در خارج از شهر نیز “حمام لج”، “مسجد سویناس”، “صخره دره هنجیران” و “ساختمان رحیم زاده” انجام شده است. 

وی اضافه کرد: برای سال آینده نیز به منظور تحکیم حفاظت از محوطه و بناهای تاریخی مناطق دیگری شناسایی شده که در صورت تامین اعتبار نسبت به تعیین حریم آن اقدام خواهد شد. 

تپه تاریخی “سه گردان” روستای لج یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در مهاباد است که به شماره ثبت ۶۰۴ در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد؛ سد مهاباد، غار ، تالاب بین‌المللی کانی‌برازان، موزه مردم شناسی و حمام میرزا رسول، دخمه سنگی فخریگاه، برده کنته و مسجد جامع از مهم‌ترین اثرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است. 

این شهرستان با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *