پاکسازی و مستندسازی مرد نمکی شماره ۵ به پایان رسید

پاکسازی و مستندسازی مرد نمکی شماره ۵ به پایان رسید

پروژه پاکسازی بقایای معدنی از روی بقایای انسانی مرد نمکی شماره ۵ در موزه ذوالفقاری زنجان به پایان رسید.

پاکسازی و مستندسازی مرد نمکی شماره ۵ به پایان رسید

به ‌گزارش ایلنا، پروژه پاکسازی بقایای معدنی از روی بقایای انسانی مرد نمکی شماره ۵ در موزه ذوالفقاری زنجان به پایان رسید.

ابوالفضل عالی (مدیر پروژه مردان نمکی) گفت: قبل از عملیات پاکسازی، رنگ‌سنجی بر روی بقایای مرد نمکی زنجان انجام شد و هر روز به طور منظم ثبت دما و رطوبت آن به علت خروج از ویترین انجام شد، زیرا میزان دما و رطوبت مرد نمکی همواره باید مدیریت شود و در شرایط استاندارد و مطلوب قرار داشته باشد. 

او افزود: پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه بر روی تمامی قطعات استخوانی مرد نمکی شماره پنج انجام شد و تمامی مراحل مستندنگاری و عکاسی شد و در حال حاضر مطالعات جدید ماننند رنگ‌سنجی مجدد و سایر عملیات بر روی آن انجام می‌شود.

مدیر پروژه مردان نمکی و کارشناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: «مرد نمکی شماره یک در آبان ماه سال جاری در موزه ملی، مرد نمکی شماره دو در موزه ذوالفقاری مورد پاکسازی، رنگ‌سنجی و مستندنگاری قرار گرفت و این سومین مرد نمکی است که پاکسازی شد. 

این مومیایی طبیعی در کاوش فصل دوم در حالی یافت شد که به جز سر، بقیه قسمت‌های بدنش زیر صخره و سنگ‌های آواری بزرگ قرار گرفته بود. شکل جسد نشان می‌داد که این شخص نیز همچون نمونه‌های قبلی بر اثر حادثه منجر به تخریب و ریزش تونل کشته و مدفون شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *