احداث کارخانه قند در چغازنبیل منتفی شد

احداث کارخانه قند در چغازنبیل منتفی شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان بر حفظ حریم میراث جهانی چغازنبیل تاکید کرد و گفت: با اقدامات حقوقی و اجرایی انجام‌شده از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی احداث کارخانه قند در چغازنبیل منتفی شد و این درخواست از سوی دادگاه تجدیدنظر هم رای منفی گرفت.

احداث کارخانه قند در چغازنبیل منتفی شد

به گزارش ایمنا و به نقل از میراث آریا، سیدحکمت‌الله موسوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان درباره احداث کارخانه قند در حریم میراث جهانی چغازنبیل گفت: رای شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری در خصوص احداث کارخانه قند در حریم چغازنبیل صادر و اعتراض شرکت مذکور رد شده است.

او افزود: متقاضی به دنبال این بود که در قطعه ۳۰۰ هکتاری که در بخشی از حریم درجه یک و دو چغازنبیل قرار داشت با مجوز استیجاری از جهاد کشاورزی و منابع طبیعی کارخانه‌ای را احداث کند که با استعلامی که از میراث‌فرهنگی گرفتند، رد شد.

موسوی با اشاره به اهمیت حریم زیگورات چغازنبیل و ثبت جهانی آن گفت: با وجود جواب رد از سوی میراث‌فرهنگی و عدم امکان احداث کارخانه در این محدوده، متاسفانه متقاضی در آن مقطع ورود کرد که با شکایت ما کار متوقف شد.

او در ادامه به تشکیل پرونده و سیر مراحل قانونی اشاره کرد و افزود: با تمام کش و قوس‌ها که در این دو سال وجود داشت و با توجه به عدم صدور مجوز از سوی میراث‌فرهنگی این درخواست، هم در نظر اولیه از سوی دیوان عدالت اداری کشور رد شد و این شخص را ذی‌حق ندانست و هم در تجدید نظر قضیه منتفی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با تاکید بر اینکه از ابتدا احداث کارخانه در این محل به صورت قانونی امکان‌پذیر نبود، گفت: علی‌رغم علاقه ما به رونق تولید و اشتغال‌زایی در استان، حفظ حریم یک اثر جهانی بر ما واجب است و امیدواریم با هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌ها دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *