اعلام دو کشف؛ یکی نادرست از آب درآمد

اعلام دو کشف؛ یکی نادرست از آب درآمد

طی هفته گذشته باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی موفق به کشف مجموعه اسناد و مدارک گسترده در دروازه کوروش شدند اما خبر کشف دیگری یعنی مدفن زکریای رازی در شهرری، نادرست از آب درآمد.

اعلام دو کشف؛ یکی نادرست از آب درآمد

ایرنا، هفته گذشته، روزهای پر خبری برای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی بود به‌طوری‌که اعلام خبر دو کشف به خودی خود این حوزه را خبر ساز کرد. از سویی  گشایش شعبه ۲۶۳۴ شورای حل اختلاف تهران که مختص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران و افتتاح پنجمین جشنواره «صنایع‌دستی فجر» با حضور معاون رئیس جمهوری و مسئولان دولتی و بخش خصوصی خبرهای حوزه میراث فرهنگی را خواندنی تر که در ادامه به نمونه ای از آنها اشاره می شود.

 هیات مشترک ایرانی ایتالیایی پس از ۱۰ سال و در آخرین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، موفق شدند اثبات کنند کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی، فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است.

 هیات باستان‌شناسی مشترک ایرانی‌ـ‌ایتالیایی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش باستان‌شناسی مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان شناسی از این محوطه کشف کردند.

دروازه کشف‌شده در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال‌غرب تختگاه تخت‌جمشید قرار دارد. این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده که آن را اتاقی مستطیل‌شکل به ابعاد هشت در ۱۲ متر تشکیل می‌داده است و در دورن این اتاق مرکزی چهار صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سوی پردیس هخامنشی باز می‌شده است.

موضوع کشف مدفن زکریای رازی صحت ندارد

امیرمسیب رحیم‌ زاده رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ری گفت: خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی‌بر کشف محل دفن زکریای رازی بعد از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امام‌زاده شعیب(ع) صحت ندارد و کشفیاتی صورت نگرفته است.

 رحیم‌ زاده  اعلام کرد: در پاورقی صفحه ۶۴ کتاب “آثار بازمانده از ری قدیم” نوشته حسین کریمیان، احتمال محل دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد و بخش قلعه نو کنونی مطرح شده است و این خبر را هم براساس همین نظریه منتشر کرده‌اند. در حقیقت هنوز در این محل کشفیاتی صورت نگرفته است.

او افزود: باستان‌شناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران با توجه به نظریات کریمیان، می‌توانند در این محدوده مطالعات باستان‌شناسی و تحقیقات خود را انجام دهند.

در روزهای گذشته خبری از مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) مبنی بر کشف محل دفن زکریای رازی بعد از ۱۱۰۰ سال در قبرستان امامزاده شعیب (ع) شهرستان ری منتشر شده بود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *