حمله حفاران غیرمجاز با فلزیاب‌ها به شوش باستانی

حمله حفاران غیرمجاز با فلزیاب‌ها به شوش باستانی

چرا وزارتخانه میراث‌فرهنگی برای حفاظت از محوطه‌های تاریخی تصمیم جدی نمی‌گیرد؟

حمله حفاران غیرمجاز با فلزیاب‌ها به شوش باستانی

 اختصاصی میراث خبر– مردم بومی شوش دانیال از کاوش‌های غیرمجاز در سطح محوطه‌ی شوش با دستگاه‌های فلزیاب خبر می‌دهند. گفته می‌شود در طول یک سال اخیر میزان این فعالیت‌ها به شدت افزایش یافته و این محوطه مهم را با خطر آسیب رو به رو کرده است.

پیکر محوطه باستانی شوش هر روز سوراخ سوراخ می‌شودT و با این روند به نظر می‌رسد تا چند سال آینده دیگر جانی برایش باقی نخواهند ماند. مردم بارها و بارها از ماموران یگان ‌حفاظت خواستار جلوگیری از روند حفاری‌های غیرمجاز شدند.

با این‌حال گفت‌وگو با ماموران یگان حفاظت خبر از  نبود اعتبارات لازم و نیروهای کافی می‌دهد، اما تا چه زمانی باید نیروهای یگان حفاظت در این شرایط قرار بگیرند و چرا وزارتخانه میراث‌فرهنگی برای حفاظت از محوطه‌های تاریخی تصمیم جدی نمی‌گیرد؟

شوش یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان و تمدن عیلام است و  در زمان عیلامی‌ها به خاطر همین موقعیت ویژه به عنوان پایتخت سیاسی مذهبی انتخاب شد، تا این‌که در سال ۶۴۰ ق. م توسط آشور بانیپال پادشاه آشور ویران شد.

باستان‌شناسان همواره بر اهمیت بازمانده‌های این شهر تاریخی برای هویت فرهنگی و تاریخی ایرانیان تاکید کرده‌اند، اما با افزایش تبلیغ حفاران غیرمجاز در شبکه‌های مجازی و در دسترس قرار گرفتن فلزیاب‌ها این روزها شاهد ویرانی آخرین تکه‌های این هویت جمعی هستیم.

آیا مسئولان میراث‌فرهنگی یک بار هم شده نمی‌خواهند به این فاجعه پایان دهند؟

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *