راه‌اندازی سیستم حفاظت الکترونیک در چغازنبیل

راه‌اندازی سیستم حفاظت الکترونیک در چغازنبیل

همزمان با ایام دهه‌ فجر و پیروزی انقلاب‌اسلامی فاز نخست سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) در محوطه میراث‌جهانی افتتاح و راه‌اندازی شد.

راه‌اندازی سیستم حفاظت الکترونیک در چغازنبیل

ایسنا، عاطفه رشنوئی، مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل، اظهار کرد: به منظور ارتقای امنیت و حفاظت فیزیکی از محوطه میراث‌جهانی چغازنبیل، فاز نخست دوربین مداربسته، پس از طراحی مناسب، در این محوطه نصب و راه‌اندازی شد.

او با بیان این‌که در سال‌های پیشین آسیب‌پذیری محوطه میراث‌جهانی چغازنبیل به دلایل گوناگون از جمله عدم وجود سیستم حفاظت الکترونیک (دوربین مداربسته) و گستردگی شهر اونتاش‌نپریشا (چغازنبیل) بسیار مشهود بود، ادامه داد: محصور نبودن شهر تاریخی، گستردگی محوطه، وضعیت توپوگرافی پهنه مورد حراست همگی از عواملی بودند که نگهداری و پایش این محوطه را کاری بسیار مشکل و فاقد نتیجه مطلوب کرده بود که این مشکلات مانع حفاظت جامع و همه‌جانبه از چغازنبیل می‌شد.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: نبود سیستم‌های حفاظتی، مشکلات فراوانی از قبیل تعرض و تخریب و سرقت و آتش‌سوزی اموال را در سال‌های گذشته بوجود آورده بود که باتوجه به مشکلات پیش‌آمده در محدوده محوطه تاریخی چغازنبیل، ضرورت انجام این مهم بیش از پیش نمایان شده و این پایگاه سرانجام با استفاده از اعتبارات ابلاغی از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، محوطه را زیر پوشش سیستم دوربین‌های مداربسته بی‌سیم و رادیویی قرار داد.

او با اشاره به این‌که نصب سیستم‌ دوربین مداربسته راه‌گشای اهداف دیگری از قبیل ایجاد امکان بازدید مجازی از راه وبگاه پایگاه نیز خواهد بود، گفت: این سیستم تحت وب بوده و هر ساعت شبانه‌روز امکان پایش و مانیتورینگ محوطه را برای مسئولان مربوط مهیا می‌کند.

به گزارش ایسنا، برپایه اعلام میراث فرهنگی خوزستان، رشنوئی توضیح داد: حفاظت الکترونیک جایگزین حفاظت فیزیکی و نیروهای انسانی حراست نخواهد شد، بلکه به عنوان پشتیبان آن‌ها و به منظور ارتقای وضعیت حفاظت از این محوطه جهانی صورت گرفته است؛ در حال حاضر نیز موقعیت دوربین‌های مداربسته در اطراف محوطه به گونه‌ای انتخاب شده است که هیچ مکانی خارج از مراقبت و پایش قرار ندارد.

او با اظهار امیدواری در استانداردسازی هر چه بیشتر حفاظت از چغازنبیل عنوان کرد: پایگاه میراث ‌جهانی چغازنبیل تلاش خواهد کرد تا از استانداردهای بین‌المللی و با تکیه بر روش‌های در دسترس و اعتبارات موجود و نیز بهره‌برداری از ظرفیت‌های انسانی منطقه در مسیر حفاظت کارآمدتر قدم بردارد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *