پایگاه اسماعیلیه در کوه‌های کرکس نطنز ثبت ملی شد

پایگاه اسماعیلیه در کوه‌های کرکس نطنز ثبت ملی شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز گفت: پایگاه اسماعیلیه و معروف به قلعه وشاق که در ارتفاعات کوه‌های کرکس نطنز قرار دارد، ثبت ملی شد.

پایگاه اسماعیلیه در کوه‌های کرکس نطنز ثبت ملی شد

حسین یزدانمهر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: محوطه تاریخی پایگاه اسماعیلیه معروف به قلعه وشاق، در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و غیرمنقول در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۹ به ثبت ملی رسید.

وی افزود: کوه وشاق که قلعه و محوطه تاریخی وشاق در قله آن قرار دارد، از ارتفاعات شمالی رشته کوه کرکس بوده و از شگفت‌ انگیزترین و زیباترین موقعیت‌های طبیعی شهرستان نطنز است که از جانب شمال و غرب به کوشک و شکارگاه صفوی عباس‌آباد و از شرق نیز بر روستای اوره و شهر نطنز مشرف است.

رئیس اداره میراث نطنز گفت: قلعه وشاق دارای وسعت چند هکتاری بوده که در گذشته یکی از بزرگترین پایگاه های فرقه اسماعیلیه در فلات مرکزی ایران به حساب می آمده و همچنان آثار آن به صورت دیواره سنگی ممتد بر فراز یال کوه به طول چند کیلومتر به صورت منقطع از ابتدای دره سمت اوره آغاز و تا قله ادامه دارد.

وی با بیان اینکه آثار برج های دیده ‌بانی و سازه‌های سنگی به صورت پلان اتاق، اصطبل، آب انبار، آسیاب و کمین‌ گاه‌ ها در نقاط مختلف این دره دیده می شود، پیرامون راه دسترسی به این قلعه اظهار کرد: تنها مسیر دسترسی ممکن به قلعه، دیواره‌ صخره ای است که در دوره اسماعیلیه به لحاظ دفاعی و برای سلب دسترسی مهاجمان به بخش اصلی، بخش زیادی از دیواره کوه را کنده و به‌ صورت صاف در آورده ‌اند. 

یزدانمهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر صعود به آن مستلزم دست ‌به ‌سنگ‌شدن و صخره‌ نوردی است که احتیاج به مهارت ویژه دارد و فقط برای کوهنوردان کارآزموده امکان پذیر است و از همین رو، کارشناسان واحد فنی و ثبت این اداره با همراهی و همکاری هیئت کوهنوردی و هلال احمر شهرستان نطنز، موفق به صعود به قله و انجام مستند نگاری و برداشت پلان های معماری، بررسی و طراحی سفالینه ها و همچنین تهیه توپوگرافی و تعیین محدوده عرصه و حریم این اثر تاریخی و ارزشمند شدند.

وی پیرامون توضیحات تکمیلی در مورد این بنا، گفت: پراکنش کاشی‌ های فیروزه‌ای، زرین‌فام و لعابدار از جمله کاشی‌های فیروزه ‌ای کتیبه ‌دار و زرین‌ فام بیانگر شاه نشین و مذهبی بودن قسمت فوقانی این کوه است که در فرو دست آن مراکز نظامی و سایر اقشار طبقاتی استقرار داشتند و از نکات جالب توجه این است که بر فراز این کوه، سفال یا کاشی هایی با خطوط برجسته آبی سیر، وجود دارد که احتمالا بر پیشانی بنایی شکوه‌ مند نصب بوده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *