کشف کرگدن ۵۰ هزارساله در یخ‌های سیبری

کشف کرگدن ۵۰ هزارساله در یخ‌های سیبری

جسد یک کرگدن پشمالو که متعلق به ۵۰ هزار سال پیش است، به طور باورنکردنی در یخ‌های سیبری پیدا شد.

کشف کرگدن ۵۰ هزارساله در یخ‌های سیبری،‌ به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، جسد یک کرگدن پشمالو که متعلق به ۵۰ هزار سال پیش است، به طور باورنکردنی در یخ‌های سیبری پیدا شد. لاشه این کرگدن یخ زده ۸۰ درصد سالم بود که توسط دانشمندان در منطقه Abyisky یاکوتیا در روسیه کشف شد. در نزدیکی محلی است که تنها کرگدن پشمالوی جهان در سال ۲۰۱۴ کشف شده است، سال گذشته نیز دو توله شیر منقرض شده یافت شدند. شواهد موجود نشان‌دهنده آخرین وعده غذایی کرگدن درون معده آن است.

دکتر آلبرت پروتوپوپوف گفت: طبق برآوردهای اولیه، کرگدن سه یا چهار ساله و بسیار جوان بوده و به احتمال زیاد او در رودخانه غرق شده چون لاشه به خوبی سالم مانده‌است. بخشی از اندام‌های داخلی حفظ شده است که در آینده امکان مطالعه با جزئیات بیشتر مربوط به نحوه غذا خوردن و زندگی گونه‌ها را فراهم می‌کند. جنسیت این موجود هنوز مشخص نشده است. اما یک شاخ در نزدیکی کرگدن کشف شد. دانشمندان معتقدند که کرگدن کشف شده در این نزدیکی او، پیش از این ۳۴ هزار سال قدمت داشت، اما می‌توان عمر او را بین ۲۰ تا ۵۰ هزار سال حدس زد.

وی گفت: کرگدن Abyisky را می‌توان تنها گونه از نوع خود در جهان عنوان کرد. در اوایل حتی بقایای استخوانی این گونه در این سن پیدا نشده بود و حتی از لاشه‌های حفظ شده حیوانات نیز خبری نیست. این یافته در یخچال‌های طبیعی و در انتظار انتقال به یاکوتسک است؛ جایی که این جانور به جامعه علمی ارائه می‌شود. باستان‌شناس محلی پاول یفیموف، که این حیوان را کشف کرد، آن را به آکادمی علوم ارائه می‌دهد. این جانور در ابتدا توسط یکی از ساکنان محلی پیدا شد. این گونه‌ها زمانی در اروپا و روسیه پرسه می‌زدند و در جنوب نیز انگلیس وجود داشتند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *