باستان‌شناسان قلمروی یک پادشاهی اسرار‌ آمیز گم شده در ترکیه را کشف کردند​

باستان‌شناسان قلمروی یک پادشاهی اسرار‌ آمیز گم شده در ترکیه را کشف کردند

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به گزارش ScienceAlert،‌ این چنین گفته می شد که تمام آنچه را که او لمس می‌کرد تبدیل به طلا می‌شد. اما سرنوشت در نهایت او را تبدیل به شاه میداس (Midas) افسانه‌ای کرد و شواهد نابودی او که مدت‌هاست از دست رفته بود، به معنای حقیقی کلمه در ترکیه پدیدار شد.

در سال 2019، باستان‌شناسان در حال تحقیق و بررسی در تپه باستانی ترکمن-کاراهویوک (Türkmen-Karahöyük) در مرکز ترکیه بودند. با وجود اینکه منطقه بزرگتر دشت قونیه (Konya) مملو از شهرهای بزرگ از دست رفته و گم شده است، اما محققان برای آنچه که پیدا کردند، آماده نبودند.

 یک کشاورز محلی به گروه باستان شناسان اطلاع داد که در نزدیکی تپه باستانی کانالی وجود دارد که اخیرا لایروبی شده است، در آن کانال یک تخته سنگ بزرگ عجیب بیرون آمده و بر روی آن کتیبه‌ای ناشناخته حکاکی شده است.

 جیمز آزبورن (James Osborne) از باستان شناسان دانشگاه شیکاگو در اوایل سال ۲۰۲۰ در این رابطه گفت:  «ما می‌توانستیم بخشی از سنگ را که خارج از آب بود ببنیم، بنابراین ما به داخل کانال پریدیم به طوریکه آب تا کمر ما می‌رسید.»

باستان‌شناسان قلمروی یک پادشاهی اسرار‌ آمیز گم شده در ترکیه را کشف کردند

کتیبه لوویایی کشف شده بروی تخت سنگ پیدا شده   (موسسه شرق شناسی)

«بلافاصله مشخص شد که این تخته سنگ یک اثر باستانی است، و ما خطی را که با آن بر روی تخته سنگ نوشته شده بود را شناسایی کردیم: خط لوویایی (Luwian)، زبانی که در عصر مفرغ و آهن در آن منطقه رایج بوده است.»

باستان‌شناسان قلمروی یک پادشاهی اسرار‌ آمیز گم شده در ترکیه را کشف کردند

سنگ نیمه غوطه ور در آب با کتیبه هایی مربوط به قرن 8 قبل از میلاد. (جیمز آزبورن)

محققان با کمک مترجمان دریافتند که هیروگلیف‌های موجود در این تخت سنگی باستانی – که اصطلاحا آن را سنگ یادبود نامیدند- مربوط به افتخارات یک پیروزی نظامی است. نه یک پیروزی نظامی معمولی، بلکه شکست فریگیه (Phrygia)، پادشاهی و حکومتی در آناتولی که تقریبا 3000 سال پیش وجود داشته است.

خاندان سلطنتی فریگیه توسط مردان مختلف به نام میداس اداره می‌شد، اما با توجه به تاریخ‌گذاری این تخته سنگ، و بر اساس تجزیه و تحلیل‌های زبان شناسی، هیروگلیف‌های آن می‌تواند به شاه میداس – کسی که معروف به افسانه «لمس طلایی» است، اشاره داشته باشد.

نشانه‌های حکاکی شده بروی تخت سنگ، شامل یک هیروگیلیف خاص بود، که پیام پیروزی از پادشاهی دیگر به نام هارتاپو (Hartapu) را نشان می‌داد. هیروگلیف‌ها حاکی از آن است که میداس توسط نیروهای هارتاپو دستگیر شده بود.

در این تخت سنگ نوشته شده است: «خدایان طوفان، پادشاهان [مخالف] را به اعلیحضرت تحویل دادند.»

باستان‌شناسان قلمروی یک پادشاهی اسرار‌ آمیز گم شده در ترکیه را کشف کردند

تپه باستان شناسی ترکمن کاراهایوک ((Türkmen-Karahöyük جیمز آزبورن (James Osborne)

نکته قابل توجه این است که تقریباً هیچ اطلاعی در مورد پادشاه هارتاپو و همچنین در مورد قلمرو پادشاهی که وی اداره می‌کرد، موجود نیست. با این وجود، این سنگ یادبود نشان می‌دهد که ممکن است تپه عظیم ترکمن-کاراهویوک پایتخت هارتاپو بوده باشد که در اوج شکوفایی خود، حدود 300 هکتار را که در آن دوران قلب پیروزی میداس و فریگیه بوده است، شامل می‌شده است.

آزبورن افزود: «ما هیچ تصوری از این پادشاهی نداشتیم. اما در یک لحظه و با کمک این یافته، اطلاعات جدید و عمیقی در مورد عصر آهن خاورمیانه به‌دست آوردیم.”

حفاری‌ها و بررسی‌های متعددی در این پروژه توسط باستان شناسان باید انجام شود و یافته های فعلی باید در حال حاضر به عنوان اطلاعات مقدماتی در نظر گرفته شوند. گروه بین المللی مشتاق است که در سال جاری مجدداً به این مکان برگردد تا در مورد این پادشاهی که ظاهراً در تاریخ گم شده است، اطلاعات بیشتری بدست آورد.

آزبورن گفت: «احتمالا در داخل این تپه، کاخ‌ها، بناهای تاریخی و خانه‌هایی وجود داشته باشد. این تخته سنگ یک کشف شگفت انگیز، فوق العاده و البته همراه با خوش شانسی بود -اما باید گفت که این فقط آغاز کار است.»

نسخه ای از این مقاله اولین بار در فوریه سال 2020 منتشر شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *