ترسیم نقشه باستان‌شناسی در مراحل پایانی

ترسیم نقشه باستان‌شناسی در مراحل پایانی

رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تکمیل نقشه باستان‌شناسی ایران را از اولویت‌های موجود در حوزه باستان‌شناسی کشور خواند و گفت: اکنون این نقشه مراحل پایانی آزمایشی را طی می‌کند.

ترسیم نقشه باستان‌شناسی در مراحل پایانی

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی در هجدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران با اشاره به قرار گیری گردهمایی باستان‌شناسی ایران در گام هجدهم تصریح کرد: گام نخست این گردهمایی در سال ۱۳۷۳در شهر شوش با همت اساتید و پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی با هدف ارائه دستاوردهای میدانی باستان‌شناسی ایران شکل گرفت که منجر به شناسایی و معرفی ارزش های تاریخی و فرهنگی ایران به جهانیان شد.
او با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸با وجود تنگناهای موجود، ۱۳۲پروژه میدانی باستان‌شناسی شامل بررسی، تعیین عرصه و حریم، گمانه‌زنی به منظور لایه‌نگاری و کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به انجام رسیده است گفت: نتایج برخی از این پژوهش‌ها طی سه روز در هجدهمین کنگره باستان‌شناسی ارائه خواهدشد.
عمرانی از مهمترین انتظارات پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری از پژوهشکده باستان‌شناسی و جامعه باستان‌شناسی ایران را بحث هدفمند و پرسش محور ساختن فعالیت‌های باستان‌شناسی اعلام کردکه این مهم می تواند با تعیین اولویت‌های پژوهشی مناطق کشور رخ دهند.

 ما تنگناها نقاط پر از ابهام و وقفه‌های موجود در توالی‌های فرهنگی مناطق کشور را مورد ارزیابی قرار داده و با تمرکز پژوهشی بر موضوع در ادوار خاص، پرسش‌های مهم و کلیدی که می تواند به شناخت مناطق مختلف کمک کنند را مطرح سازیم.

عمرانی با موفق خواندن فعالیت‌های پژوهشکده باستان‌شناسی در این حوزه در سال گذشته تأکید کرد: با کمک و همراهی جامعه باستان‌شناسی ایران می توانیم نقشه اولویت‌های پژوهشی را در اختیار داشته باشیم.
رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در ادامه، تکمیل نقشه باستان‌شناسی ایران را از اولویت‌های موجود در حوزه باستان‌شناسی کشور خواند و گفت: طی سال‌های متمادی اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و در یکی دوسال اخیر توسط پژوهشکده باستان‌شناسی و متخصصان داخلی سامانه جامع تحت وب با دسترسی آسان با امکان جستجوی سطوح مختلف و دسترسی در دست تهیه است که مراحل پایانی آزمایشی را طی می‌کند.
او ابراز امیدواری کرد این سامانه به زودی در اختیار پژوهشگرانی که فعالیت‌های میدانی انجام می دهند قرار گیرد.
رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در این مرکز بر اساس اولویت‌های تعیین شده از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: تمامی فعالیت ها و مطالعات به سمت این اولویت‌ها متمرکز شده است.
عمرانی در ادامه با اشاره به همه‌گیری و شیوع بیماری کرونا در سال گذشته که بیشترین شئون زندگی انسان ها را نظیر برگزاری آیین ها، مناسبت‌ها و گردهمایی‌ها تحت شعاع قرار داده است اظهار کرد: امسال با شرایط پیش آمده گردهمایی باستان شناسی ایران که محلی برای همفکری و ارائه آخرین دستاوردهای باستان‌شناسی کشور بود بصورت مجازی برگزار می شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *