طالبیان در هجدهمین کنگره باستان‌شناسی ایران تأکید کرد: حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش

طالبیان در هجدهمین کنگره باستان‌شناسی ایران تأکید کرد: حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به همکاری‌های گسترده و موثر این معاونت با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، اهمیت این همکاری‌ها را در جدا نبودن امر حفاظت از پژوهش دانست و بر حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش تأکید کرد.

طالبیان در هجدهمین کنگره باستان‌شناسی ایران تأکید کرد: حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد حسن طالبیان «شنبه» در هجدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران،که بصورت مجازی برگزار شد، این گردهمایی را فرصتی مغتنم برای ارائه دستاوردهای علمی باستان‌شناسی ایران برای علاقمندان فرهنگ، هنر و تاریخ این سرزمین دانست و افزود:این گردهمایی فرصتی برای تبادل تجربیات و دانش باستان‌شناسی و رشته‌های مرتبط با آن است.
او یافته‌های باستان‌‌شناسی را از جمله ناب‌ترین حامل‌های فرهنگی و تاریخی خواند که مستقیم و بی واسطه ما را به گذشته متصل می‌کنند و اظهار کرد: تلاش‌های خستگی ناپذیر باستان‌شناسان در کشف و معرفی تمدن ایرانی بویژه در سده اخیر نقش بسزایی در شناخت و معرفی هویت ایران اسلامی داشته است که از این جهت قدردان این بزرگواران هستیم.
طالبیان در ادامه با اشاره به علاقه و آشنایی‌اش به حوزه باستان شناسی که به سال 1372 در استان فارس باز می گردد از فعالیت های باستان‌شناسی در دشت پارسه پاسارگاد، تنگ بلاغی،دشت خوزستان، شوش، پهنه فرهنگی بم و… سخن گفت که به منظور انجام فعالیت‌های میان رشته‌ای در آنها حضور داشته است.
او در ادامه با تأکید بر موضوع حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش تصریح کرد: علاوه بر مهم بودن امر پژوهش باید مسئولیت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه حفاظت و مرمت، معرفی آثار، فراهم کردن امکان بازدید و ترویج میراث‌فرهنگی در جامعه را از یاد نبریم که بسیار مهم است  .
طالبیان خاطرنشان کرد: از این رو به لحاظ مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی به عنوان حافظان میراث گذشتگان باید تمامی توان و امکانات را برای حفاظت از این آثار مکشوفه و معرفی آن به ایرانیان و جهانیان به کار گیریم .
او در ادامه با اشاره به همکاری‌های گسترده و موثر معاونت میراث‌فرهنگی با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اهمیت این همکاری‌ها را در جدا نبودن امر حفاظت از پژوهش دانست و تصریح کرد:بالغ بر  18هزار از 38هزار آثار که به لحاظ تاریخی، طبیعی، فرهنگی و میراث ناملموس به ثبت رسیده‌اند محوطه و تپه های تاریخی هستند.
معاون میراث‌فرهنگی کشور با تأکید بر تدقیق ضوابط و نقشه عرصه و حریم در آثاری که در گذشته به ثبت رسیده‌اند گفت: در سالهای گذشته همکاری‌های معاونت میراث‌فرهنگی و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این حوزه افزایش یافته که نیازمند کار بیشتر است .
او با اشاره به پاندمی کرونا در یکسال اخیر و ایجاد اختلال در فعالیت‌های وزارت میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع‌دستی همانند سایر نهاد‌ها گفت : پژوهش‌های باستان‌‌شناسی نیز از این رهگذر متأثر شدند اما با تلاش مجدانه همکاران در پژوهشکده باستان‌شناسی و دانشگاه‌ها بسیاری از فعالیت‌های میدانی علی‌رغم این مشکلات به انجام رسید .
طالبیان در ادامه با تأکید بر بهره‌گیری از میراث‌دیجیتال گفت : میراث‌دیجیتال ظرفیت عظیمی است که در دنیا با توجه به پاندمی کرونا مورد توجه قرار گرفته و ما نیز باید با استفاده از فضاهای دیجیتال، مستند سازی، ایجاد ابزار‌های نوین برای باستان‌شناسی، سیستم‌های ماهواره‌ای و… در این حوزه فعال شویم زیرا این امکان کمک می کند که نگاهی نو به این حوزه داشته باشیم و بیشتر سرزمین را بشناسیم و بهتر از آن حفاظت کنیم .
وی در پایان فقدان اساتیدی همچون صادق ملک شهمیرزادی، حسن طلایی، مسعود گلزاری، فیروز باقر زاده و … که از سرآمدان حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی بوده اند را موجب اندوه عمیق دوستداران فرهنگ و جامعه علمی باستان شناسی دانست که امری جبران ناپذیر است .

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *