میراث دیجیتال، ابزاری نوین برای باستان‌شناسی است

میراث دیجیتال، ابزاری نوین برای باستان‌شناسی است

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به ظرفیت میراث‌دیجیتال گفت: ایجاد ابزارهای نوین برای باستان‌شناسی، سبب شناخت بهتر از سرزمینمان می‌شود.

میراث دیجیتال، ابزاری نوین برای باستان‌شناسی است

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد حسن طالبیان در هجدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران، که بصورت مجازی برگزار شد، بر بهره‌گیری از میراث‌دیجیتال تاکید و عنوان کرد: میراث‌دیجیتال ظرفیت عظیمی است که در دنیا با توجه به همه گیری کرونا مورد توجه قرار گرفته و ما نیز باید با استفاده از فضاهای دیجیتال، مستند سازی، ایجاد ابزارهای نوین برای باستان‌شناسی، سیستم‌های ماهواره‌ای و در این حوزه فعال شویم زیرا این امکان کمک می کند که نگاهی نو به این حوزه داشته باشیم و بیشتر سرزمین را بشناسیم و بهتر از آن حفاظت کنیم.

وی همچنین این گردهمایی را فرصتی مغتنم برای ارائه دستاوردهای علمی باستان‌شناسی ایران برای علاقمندان فرهنگ، هنر و تاریخ این سرزمین دانست و افزود: این گردهمایی فرصتی برای تبادل تجربیات و دانش باستان‌شناسی و رشته‌های مرتبط با آن است.
معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یافته‌های باستان‌شناسی را از جمله ناب‌ترین حامل‌های فرهنگی و تاریخی خواند که مستقیم و بی واسطه ما را به گذشته متصل می‌کنند و اظهار کرد: تلاش‌های خستگی ناپذیر باستان‌شناسان در کشف و معرفی تمدن ایرانی بویژه در سده اخیر نقش بسزایی در شناخت و معرفی هویت ایران اسلامی داشته است که از این جهت قدردان این بزرگواران هستیم.
طالبیان در ادامه با اشاره به علاقه و آشنایی‌اش به حوزه باستان شناسی که به سال ۱۳۷۲ در استان فارس باز می گردد از فعالیت های باستان‌شناسی در دشت پارسه پاسارگاد، تنگ بلاغی، دشت خوزستان، شوش، پهنه فرهنگی بم و سخن گفت که به منظور انجام فعالیت‌های میان رشته‌ای در آنها حضور داشته است.
او در ادامه با تأکید بر موضوع حفاظت و مرمت در حین و پس از کاوش تصریح کرد: علاوه بر مهم بودن امر پژوهش باید مسئولیت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه حفاظت و مرمت، معرفی آثار، فراهم کردن امکان بازدید و ترویج میراث‌فرهنگی در جامعه را از یاد نبریم که بسیار مهم است.
طالبیان خاطرنشان کرد: از این رو به لحاظ مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی به عنوان حافظان میراث گذشتگان باید تمامی توان و امکانات را برای حفاظت از این آثار مکشوفه و معرفی آن به ایرانیان و جهانیان به کار گیریم.
او در ادامه با اشاره به همکاری‌های گسترده و موثر معاونت میراث‌فرهنگی با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اهمیت این همکاری‌ها را در جدا نبودن امر حفاظت از پژوهش دانست و تصریح کرد: بالغ بر ۱۸هزار از ۳۸هزار اثر که به لحاظ تاریخی، طبیعی، فرهنگی و میراث ناملموس به ثبت رسیده‌اند محوطه و تپه های تاریخی هستند.
معاون میراث‌فرهنگی کشور با تأکید بر تدقیق ضوابط و نقشه عرصه و حریم در آثاری که در گذشته به ثبت رسیده‌اند گفت: در سال‌های گذشته همکاری‌های معاونت میراث‌فرهنگی و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این حوزه افزایش یافته که نیازمند کار بیشتر است.
او با اشاره به همه گیری کرونا در یکسال اخیر و ایجاد اختلال در فعالیت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همانند سایر نهادها گفت: پژوهش‌های باستان‌شناسی نیز از این رهگذر متأثر شدند اما با تلاش مجدانه همکاران در پژوهشکده باستان‌شناسی و دانشگاه‌ها بسیاری از فعالیت‌های میدانی علی‌رغم این مشکلات به انجام رسید.
وی در پایان فقدان اساتیدی همچون صادق ملک شهمیرزادی، حسن طلایی، مسعود گلزاری، فیروز باقر زاده و که از سرآمدان حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی بوده اند را موجب اندوه عمیق دوستداران فرهنگ و جامعه علمی باستان شناسی دانست که امری جبران ناپذیر است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *