کتاب «مجموعه مقالات کوتاه هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران» منتشر شد

کتاب «مجموعه مقالات کوتاه هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران» منتشر شد

کتاب «مجموعه مقالات کوتاه هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران» توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری» چاپ و منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات کوتاه هجدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،این کتاب مشتمل بر 130مقاله دارای (isc)حاصل پژوهش های صورت گرفته در سراسر کشور ایران است که به قلم باستان شناسان به رشته تحریردر آمده و توسط روح الله شیرازی گردآوری شده است.
در مقدمه این کتاب به قلم علی اصغر مونسان وزیرمیراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی، می خوانیم :« بیش از یک سال از شیوع بیماری همه‌گیر کووید 19 گذشته و تمامی دنیا درگیر تبعات و نگرانی‌های این بلای جهانی شده که آسیب زیادی را به بخش های اقتصادی تحمیل کرده است،روابط‌ انسانی عادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی؛ ما را از هرگونه روابط نزدیک انسانی محروم کرده است.
در این میان شاید بزرگ‌ترین آسیب را در جهان صنعت گردشگری و توریسیم و امور فرهنگی دیده است. امکان سفر به شدت محدود شده و بسیاری از پروژه های عمده در این بخش به سختی به حیات خویش ادامه می دهند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران از این موضوع مستثنا نبوده و شرایط تحریمی نیز علت مضاعفی ایجاد کرده است. در این میان با وجود همه این کاستی ها و مشکلات، این وزارتخانه تلاش کرده تا ماموریت های محوله را به نحو احسنت به سرانجام برساند. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان بازوی علمی و پژوهشی وزارتخانه نقشی به سزا در این مهم داشته و عملکرد بسیار چشمگیر آن در انجام ماموریت های محوله و روشن نگه داشتن چراغ پژوهش با همه مشکلات موجود تحسین برانگیز است.
 باستان شناسی به عنوان بخشی از این پژوهشگاه سابقه ای طولانی حدود صد سال در ایران داشته و می توان آن را سنگ بنای پژوهشگاه دانست، اداره کل باستان شناسی و عملکرد تحسین برانگیز آن در دوران گذشته و انجام پروژه های بزرگ باستان شناختی که موجب ایجاد شناختی روشن از سوابق فرهنگی- تاریخی این سرزمین شده است به پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی به ارث رسیده و باستان شناسان این پژوهشکده و دیگر باستان شناسی ایرانی و غیر ایرانی که به گونه ای اعضای این خانوداه محسوب می شوند،نقشی مهم در این خصوص داشته اند که برگزاری گردهمایی های سالانه باستان شناسی کشور که اکنون هجدهمین آن، پس از انقلاب اسلامی را گرامی می داریم گویای همت بلند باستان شناسان ایرانی و دیگر باستان شناسی خارجی است که در این زمینه،همت کرده و چراغ دانش باستان شناسی را در این سرزمین هر روز روشن تر بر افروخته نگه داشته اند.
خوشبختانه در سالی که گذشت با همه مشکلات موجود، باستان شناسی ایران کارنامه قابل قبولی را از خود به جای گذاشت ؛انجام بیش از 135 پروژه میدانی باستان شناسی در کل کشور، تلاش در هدفمند ساختن مطالعات باستان شناختی، انتشار نتایج کاوش های پیشین و برنامه ریزی جهت انجام پژوهشی های آتی بخش کوچکی از فعالیت های انجام شده است.
متاسفانه امسال به دلیل شرایط موجود و فاصله گذاری های اجتماعی امکان برگزاری حضوری این گردهمایی میسر نشد ولی خوشبختانه با تلاش و همت اعضای پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی وقفه ای نیافتاد و این مهم هرچند به صورت مجازی سرانجام به ثمر نشست.
 امید است که در سال پیش رو و پس از پشت سر گذاشتن این بیماری همه گیر شرایط جهان و کشور عادی شده و پروژه های باستان شناسی  هرچه بهتر و هدفنمندتر به هدف تعیین شده خویش که همانا شناخت فرهنگ، هویت و سوابق درخشان و تاثیرگذار فرهنگ ایرانی است نزدیک شوند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *